Voči upravenej verzii dnes nenamietalo ani ministerstvo kultúry, ktoré s pôvodným návrhom nesúhlasilo a považovalo ho za neuskutočniteľný. "Ministerstvo je spokojné," povedal ČTK jeho hovorca Jozef Bednár. S návrhom však stále nesúhlasí STV, podľa ktorej by schválenie takejto novely výrazne zasiahlo do programovej štruktúry druhého kanálu.
"V prípade, že sa návrh schváli, bude potrebné zastaviť tvorbu projektu Dvojky v plánovanej štruktúre a začať ju koncipovať nanovo. Rovnako bude dôležité prehodnotiť ekonomické náklady na novú štruktúry Dvojky," uviedla ČTK hovorkyňa televízie Želmíra Habánová.
Tóthová dnes naznačila, že s STV rokovala a programovú štruktúru televízie by jej návrh neohrozil. "Na základe komunikácie so zástupcami Slovenskej televízie sme dospeli k záveru, že sa to dá vyriešiť," povedala ČTK.
Poslankyne Tóthová, Ľudmila Mušková a Zdenka Kramplová tvrdili, že vysielaním neskrátených záznamov sa zvýši informovanosť občanov o tom, čo sa v snemovni odohráva. V súčasnosti STV vysiela záznamy v nočných hodinách, ktoré môže krátiť. Televízia však dnes tvrdila, že už teraz vysiela neskrátené záznamy.
Podľa novely by televízia divákom ponúkla úplné záznamy vždy nasledujúci deň. Čas vysielania by si mohla televízia zvoliť, povedala Tóthová, podľa ktorej by to však malo byť cez deň. Pôvodný návrh počítal s tým, že by sa záznamy začínali vždy o ôsmej hodine ráno.
Záujemcovia o sledovanie diania v parlamente môžu v súčasnosti okrem skrátených televíznych záznamov využiť aj zvukové alebo obrazové záznamy či textové prepisy na internetovej stránke parlamentu.
Platy duchovným cirkví sa zvýšia od 1. júla o sedem percent
Od 1. júla 2007 stúpnu platy duchovným cirkví a náboženských spoločností o sedem percent. Na dnešnom rokovaní to schválila vláda SR.
Kabinet o tom rozhodol na základe zákona o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom.
Duchovní vykonávajúci svoju činnosť menej ako tri roky budú poberať základný plat od 6737 do 12 261 korún, ak pôsobia v službách cirkvi viac ako 30 rokov, tak sa suma bude pohybovať medzi 9742 a 17 762 Sk.
Niektorí duchovní budú dostávať ešte príspevok, ktorého výšku im určuje cirkev alebo náboženská skupina, do ktorej patria. Cirkev alebo náboženská spoločnosť môže priznať duchovnému zvýšenie základného platu až do výšky 30 percent jeho základného platu.
Štát poskytuje cirkvám a náboženským spoločnostiam v súčasnosti len finančné prostriedky na platy duchovných a prevádzkových zamestnancov, na príslušné odvody do poistných fondov za zamestnávateľa a čiastočne na prevádzku ústredí.
Nárok na príspevok zo štátneho rozpočtu neuplatňujú z prevažne vieroučných dôvodov Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia, Kresťanské zbory, Novoapoštolská cirkev a Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní. Cirkev adventistov siedmeho dňa - Slovenské združenie požaduje štátny príspevok len na chod cirkevného ústredia.
K 31. decembru 2006 bol počet duchovných financovaných z prostriedkov štátneho rozpočtu celkovo 3476 osôb.
Prostredníctvom rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry je pre cirkvi a náboženské spoločnosti na tento rok vyčlenených 928,966 milióna korún. Uvedená suma zahŕňa aj finančné prostriedky pre Slovenskú katolícku charitu (63 miliónov korún) a Evanjelickú diakoniu (5,9 milióna korún).
Vláda nesúhlasí s novelou zákona o štátnych sviatkoch
Vláda nesúhlasí s novelou zákona o štátnych sviatkoch, ktorú do NR SR predložila poslankyňa Tatiana Rosová (SDKÚ-DS).Novela navrhuje, aby sa 1. máj stal pamätným dňom pristúpenia SR k Európskej únii (EÚ). Podľa Rosovej by uzákonenie tohto dátumu prinieslo modernejší rámec oslavám 1. mája. Poslanecký návrh parlament na májovej schôdzi posunul do druhého čítania.
Vznikne špeciálna jednotka na ochranu diplomatických misií
Niektorých slovenských diplomatov v zahraničí by od polovice budúceho roka mala ochraňovať nová špeciálna policajná jednotka. Vyplýva to z materiálu, ktorý dnes schválila vláda. Podľa ministerstiev vnútra a zahraničných vecí zahraničné diplomatické misie takúto jednotku potrebujú pre zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu vo svete.Špeciálna jednotka by mala patriť pod ministerstvo vnútra. Tvoriť ju bude desať policajtov vyzbrojených viacerými druhmi strelných zbraní. K jej výbave by mali patriť aj tri granátomety a dve chránené vozidlá. Nasadená by mala byť podľa potreby v nestabilných oblastiach. Počíta sa najmä s ochranou veľvyslanectva v Bagdade a styčného úradu v kosovskej Prištine.
Služby jednotky by v budúcnosti mohol využívať aj úrad zástupcu medzinárodného spoločenstva v Bosne, ktorý bude viesť slovenský diplomat Miroslav Lajčák. Podľa ministerstva zahraničia si totiž ochranu zástupcu na tomto poste zabezpečuje vysielací štát.
Špeciálni policajti na ochranu diplomatov budú podľa ministra zahraničných vecí Jána Kubiša pripravení zasiahnuť kdekoľvek vo svete. "Oni budú pripravení, vyškolení, budú mať technické prostriedky, budú mať obrnené vozidlá a v prípade vzniku nutnosti nasadenia ich nasadíme tam, kde bude treba," povedal minister po rokovaní vlády.
Náklady na vybavovanie a prevádzkovanie jednotky na budúci rok podľa oboch ministerstiev dosiahnu približne 78 miliónov korún, v roku 2009 a 2010 by sa mali pohybovať okolo 40 miliónov Sk.
Slovensko už zažilo teroristický útok na svoju misiu v zahraničí. V roku 2005 napadol samovražedný atentátnik veľvyslanectvo v Iraku. Pri útoku utrpel vážne zranenie miestny pracovník ochranky, explózia poškodila aj budovu ambasády. Pracovníčka konzulátu v ukrajinskom Užhorode zas čelila podľa ministerstva násilným útokom miestneho podsvetia.
Autor: mv, zh

Beata
Balogová
