Podľa súčasného platného zákona o ochrane prírody v zóne A v TANAP-e môže platiť výlučne najvyšší 5. stupeň ochrany, čiže bezzásahový režim. Na to, aby v A zóne platil iný stupeň ochrany, by sa musel zmeniť zákon o ochrane prírody a krajiny. Návrh na takúto zmenu zákona v utorok predložil poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Marian Záhumenský, "čím bude skutočná ochrana A zóny TANAP-u účinná len na papieri a dôjde tak k ohrozeniu budúcnosti celého tatranského i ďalších národných parkov a chránených území na Slovensku," píše sa vo vyhlásení. Navrhovaná A zóna tak nebude bezzásahová.
Vláda SR sa pripravovala na zmenu ustanovení zákona dlhodobo, dokazujú to aj zápisy pracovnej skupiny k príprave zonácie TANAP-u, podľa ktorých by mala byť A zóna rozdelená na tri podzóny. V dvoch z nich by mali byť zásahy možné, bude tu pravdepodobne povolená ťažba. Ako povedal Tomáš Blaškovič z Ekofóra „vyjadrenia ministerstva životného prostredia k zonácii TANAP-u tak boli len dopredu pripraveným účelovým zavádzaním verejnosti.“
Podľa pôvodného návrhu zonácie, ktorý vypracoval odvolaný riaditeľ správy TANAP-u Tomáš Vančura, les pokrýval 34 percent A zóny, pričom tu mal platiť 5 stupeň ochrany. Podľa nového návrhu zonácie TANAP-u zónu A tvorí len z 29 percent les, prevažne v neprístupných oblastiach, kde je ťažba neekonomická. Zmenou zákona sa vytvára možnosť ťažiť aj v týchto porastoch. Zvyšok zóny tvoria skaly, alpínske lúky a kosodrevina. Ak parlament zmeny zákona schváli, bude skutočná ochrana A zóny TANAP-u, ale aj iných chránených území účinná len na papieri, píše sa na konci vyhlásenia Ekofóra.