Poslanec parlamentu Zsolt Simon, ktorého na spomínanom sneme zvolili za okresného predsedu strany, Durayovo ospravedlnenie prijal a nebude vec riešiť súdnou cestou. Simon to dnes povedal pre SITA.
"Prijímam v mene delegátov ospravedlnenie pána Duraya. Považujem tento prípad za ukončený a dúfam, že sa takéto incidenty nebudú opakovať," povedal Simon pre SITA po tom, keď sa na pozvanie predsedu strany Pála Csákyho stretol v centrále s ním i s Durayom. V oficiálnom stanovisku SMK, ktoré poskytla médiám hovorkyňa strany Eva Dunajská, sa okrem toho uvádza, že Duray napíše osobný list všetkým delegátom konferencie SMK v okresoch Rimavská Sobota a Michalovce, v ktorom sa ospravedlní za svoje výroky z 29. marca 2007. "SMK týmto považuje záležitosť za ukončenú," uzatvára Dunajská.
Simon chcel na Duraya podať trestné oznámenie, keďže Duray podľa neho povedal, že marcový okresný snem v Rimavskej Sobote, kde bol Simon zvolený, bol podplatený. Podľa Simona existuje asi 15 svedkov, ktorí tento výrok počuli. Simon chcel od Duraya dôkazy o jeho tvrdení alebo ospravedlnenie. Durayove výroky pre TV Markíza v sobotu 9. júna označil za osočovanie a chcel svoju hrdosť brániť na súde s tým, že bude bojovať za to, aby v SMK neboli takéto praktiky. Duray to odmietal a tvrdil, že Simon počul zle. Pre TV Markíza povedal, že slovo kupovanie v tejto súvislosti nikdy nepoužil a teda nevie o čom sa hovorí. Duray podľa svojich slov povedal, že má z konferencie zlý pocit. Panoval tam čiastočne strach z vyjadrovania vlastných názorov, dodal.
Kontroverzný podpredseda SMK Duray dopomohol podľa politológov k víťazstvu v straníckych voľbách súčasnému predsedovi Csákymu. Ten sa však snaží, aby sa jeho podpredseda na verejnosti príliš nevyjadroval. Duray v minulosti čelil kritike pre požiadavky autonómie pre polmiliónovú maďarskú menšinu na juhu Slovenska.
Autor: zh

Beata
Balogová
