BRATISLAVA 13. júna (SITA) - Prezident Ivan Gašparovič neskrýva svoju snahu opätovne sa uchádzať o post hlavy štátu. "Vyjadril som sa viackrát, že pokiaľ zdravotný stav mi dovolí, pokiaľ budem mať oporu v niektorých politických stranách a najmä pokiaľ budem cítiť, že občan ma vníma pozitívne a nie negatívne, nevidím dôvod, prečo by som sa neuchádzal znovu o tento post," povedal dnes prezident Ivan Gašparovič v rozhovore pre agentúru SITA pri príležitosti 3. výročia inaugurácie. Zároveň dodal, že je to všetko len budúcnosť, ktorá sa môže veľmi rýchlo zmeniť.
Gašparovič v pozícii "národného myslenia a sociálneho cítenia"
Gašparovič je presvedčený, že tri roky vo funkcii prezidenta sa mu podarilo napĺňať svoje vyhlásenie, že Slovensko potrebuje mať silného prezidenta, ktorý sa nebude správať alibisticky. "Ja som hneď na začiatku hovoril, že chcem byť nestraníckym prezidentom, že sa nebudem miešať do politických sporov a že budem vytvárať prostredie, najmä medzi parlamentom a vládou skôr v pozícii vzájomného pochopenia a vzájomných dohôd tam, kde to bude možné," dodal. Podľa neho sa mu tiež darí napĺňať predsavzatie byť v otázkach týkajúcich sa Slovákov a Slovenska v pozícii "národného myslenia a sociálneho cítenia".
Spomenul aj ďalší cieľ, ktorý si zadefinoval a je pre každý štát dôležitý, a to upevňovanie najmä zahraničnopolitického postavenia štátu. "Z pohľadu napĺňania týchto mojich predstáv a cieľov si myslím, že som nijak neodbočil. Práve naopak, som presvedčený, že aj po skúsenostiach už dnes s druhou vládou počas môjho prezidentovania sa mi podarilo hľadať a nájsť spoločnú alebo aspoň prijateľnú cestu pri riešení niektorých problémov," dodal.
Ficov kabinet mu je bližší než Dzurindov
Vláda Roberta Fica je prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi bližšia než predchádzajúci kabinet Mikuláša Dzurindu. "Sociálne princípy súčasnej vlády sú pre mňa prijateľnejšie ako vlády minulej," povedal v rozhovore pre agentúru SITA prezident Ivan Gašparovič.
Po minuloročných parlamentných voľbách podľa prezidenta nebola iná alternatíva, než vznik súčasnej vládnej koalície. "Táto koalícia získala najväčší počet hlasov od voličov," poznamenal. Každé predlžovanie možnosti vymenovať vládu by vyvolávalo len rôzne špekulácie, ktoré mohli priviesť Slovensko do situácie podobnej v Českej či Maďarskej republike, kde sa politici nedokázali dlhý čas dohodnúť na novej vláde. "Vláda tak, ako bola zložená, do súčasnej doby napĺňa predstavy voličov, o čom svedčí aj verejná mienka," dodal Gašparovič.
Terajšia vláda zachovala určitú kontinuitu aj pri reformách, ktoré prijala jej predchodkyňa, povedal ďalej prezident. "Ak v tomto bude vláda pokračovať, ak urobí všetky opatrenia, ktoré sú potrebné pre zmenu niektorých negatívnych dopadov reforiem a ak svoje nové predstavy dokončí, tak to bude aj pre prezidenta republiky určitou zárukou spokojnosti," dodal. Situáciu mu ako hlave štátu uľahčuje skutočnosť, že terajšia vláda má v Národnej rade SR pevné postavenie. Naopak, Dzurindov kabinet bol v posledných mesiacoch pred predčasnými voľbami v kríze pre množstvo nezávislých poslancov a mnohé vládne návrhy zákonov boli práve týmito poslancami deformované.
Spochybňovanie inštitúcií SR v zahraničí je nezodpovedné, tvrdí prezident
Spochybňovanie postavenia demokratických inštitúcií Slovenskej republiky v zahraničí je podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča veľmi nezodpovedné voči štátu. Prezident to uviedol v rozhovore pre agentúru SITA, ktorá sa zaujímala o jeho názor na to, že europoslankyňa za Stranu maďarskej koalície (SMK) Edit Bauer spochybnila pred Európskym parlamentom (EP) výkon slovenských súdov a polície v súvislosti s kauzou študentky maďarskej národnosti Hedvigy Malinovej. "Je to neprípustné a som znepokojený, že aj politici z iných politických strán sa rýchlo pridali a navzájom sa napádali," dodal Ivan Gašparovič.
Táto kauza je podľa prezidentových slov prípadom pre orgány činné v trestnom konaní a nie pre politické hašterenie a znepokojovanie vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom. "Je to zlé, je to zlé," dodal Ivan Gašparovič a pripomenul, že pri rokovaniach na úrovni prezidentov alebo premiérov nikto pred ním nespochybnil postavenie Slovenska a jeho demokratických inštitúcií. Prezident to pre agentúru SITA povedal, keď hodnotil svoje prezidentské obdobie pri príležitosti tretieho výročia jeho inaugurácie 15. júna.
Prezidenta znepokojila Edit Bauer
Nový predseda SMK Pál Csáky ubezpečil, že jeho strana nepôjde nad rámec dosiahnutých menšinových práv, súčasného stavu a bude spolupracovať najmä na zlepšovaní sociálneho postavenia slovenských občanov v regiónoch, kde to treba, tlmočil prezident výsledok stretnutia s Pálom Csákym, ktorý podporil kritiku Edit Bauerovej v EP v súvislosti s prípadom Malinová. "Znepokojilo ma počínanie poslankyne Bauerovej i predstaviteľov najsilnejších politických strán v Maďarsku. Aj keď sa takmer v ničom nezhodujú, okamžite sa zhodli na tom, že ide o útok na občana maďarskej národnosti. Protestujem proti niečomu takému, pretože to nie je pravda, vyčkajme, ako rozhodnú orgány činné v trestnom konaní," uviedol I. Gašparovič.
Na margo pripravovaného stretnutia premiéra Roberta Fica s predsedom maďarskej vlády Ferenczom Gyurcsányom, ktoré má byť na budúci týždeň v utorok, slovenský prezident uviedol "budem veľmi rád, ak sa toto stretnutie znova neodloží, aby si aj premiéri vysvetlili svoje pozície v hľadaní možných ciest pre spoluprácu."
Vyzýva Maďarov, aby nehovorili o možných zmenách hraníc
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič vyzýva maďarských predstaviteľov, aby z ich radov nevychádzali signály o možnej budúcnosti vytvárania nových hraníc, pretože to považuje za veľmi nezodpovedné a nebezpečné. Prezident takto reagoval na otázku agentúry SITA, či prípadné osamostatnenie Kosova môže predstavovať reálnu hrozbu pre južné Slovensko. Nemožno postaviť problém tak, že máme očakávať nejaké ohrozenie našich južných hraníc iba na základe prípadného verdiktu o novom postavení provincie, domnieva sa Ivan Gašparovič. Európska únia nedovolí, aby na jej území násilne vznikali nové štátne útvary, dodal a pripomenul, že "zase na druhej strane Slovensko nemôže byť ľahostajné k niektorým výrokom maďarských politikov, ale aj v rámci Strany maďarskej koalície na slovenskej politickej scéne. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme eliminovali názory, že by mohlo dôjsť v rámci SR k zmene hranice. To sa prosto nemôže stať. Ja som pripravený o týchto otázkach hovoriť aj verejne, som pripravený rovnako tvrdo odsúdiť akékoľvek snahy poškodzujúce dobré meno Slovenskej republiky a snahy smerujúce k takémuto rozjatrovaniu negatívnych vášní na oboch stranách."
Jednotné stanovisko ku Kosovu nebude podľa Ivana Gašparoviča ľahké nájsť. Stanovisko Bezpečnostnej rady (BR) OSN musí zohľadniť všetky princípy, ktoré povedú k spravodlivému rozhodnutiu, myslí si prezident. Akékoľvek rozporné stanoviská, ktoré by mali značne oddialiť prijatie rozhodnutia o Kosove alebo unáhlené postoje môžu podľa prezidenta vyvolať situáciu, ktorú nemusí zvládnuť Kosovo, balkánsky región, celá Európa a ani niektoré ďalšie štáty. Ak bude Kosovu prisúdený štatút samostatného územia, nemôže to byť bez následného dôkladného dozoru BR OSN alebo iných inštitúcií, pripomenul Ivan Gašparovič.