Slovenská armáda už nebude podľa ministra obrany Františka Kašického dotovať stratové vojenské podniky, v ktorých je ministerstvo stopercentným akcionárom. Vedenia spoločností budú musieť zmeniť výrobu tak, aby dokázali viac svojich výrobkov predať napríklad civilným odberateľom, povedal Kašický. Aj preto podľa neho ministerstvo zastavilo nákup obrnených vozidiel Aligátor z Vojenského opravárenského podniku v Trenčíne.
Všetky akciové spoločnosti a štátne podniky v pôsobnosti Ministerstva obrany SR (MO SR) vykonajú hĺbkovú analýzu príčin strát do 9. júla. Uviedol to dnes minister obrany František Kašický po porade s riaditeľmi akciových spoločností a štátnych podnikov v pôsobnosti MO SR.
Osem z jedenástich akciových spoločností so stopercentnou majetkovou účasťou štátu v pôsobnosti MO SR dosiahlo za rok 2006 záporný výsledok hospodárenia. Vyplýva to zo správy o výkone práv jediného akcionára v akciových spoločnostiach v pôsobnosti MO SR za rok 2006, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.
"Pre mňa ako rezortného šéfa je dôležité, aby prostriedky v rezorte boli vynakladané efektívne," vyhlásil minister. Prípadný nákup vozidiel Aligátor, ku ktorému sa obrana zaviazala zmluvou o budúcej zmluve, by podľa neho nebol pre armádu výhodný. "V súčasnej dobe je cena, za ktorú by (boli kúpené) pre potreby rezortu obrany, neprijateľná," dodal Kašický. Vozidlá, ktoré už armáda kúpila, majú navyše podľa neho aj technické chyby.
Rozhodnutie ministerstva, ktoré pozastavilo nákup obrnených automobilov, prijal aj riaditeľ podniku Milan Mutala. "Prehodnocujeme cenovú úroveň," povedal o vozidle riaditeľ. Cena Aligátora je v súčasnosti podľa medializovaných informácií na úrovni asi 20 miliónov korún.
Do nákupu vozidiel pre armádu je však zapojená aj spoločnosť Kerametal, ktorá má podľa Mutalu výhradné práva na ich predaj. Minister Kašický nevylúčil, že spoločnosť Kerametal zastavenie predaja Aligátorov napadne. Napriek tomu na svojom rozhodnutí trvá.
Finančné ťažkosti majú aj niektoré ďalšie podniky a spoločnosti, kde je ministerstvo obrany akcionárom. Spôsobili ich podľa Kašického aj bývalé vedenia podnikov. Viacerých čelných funkcionárov už ministerstvo odvolalo a na niektorých bývalých predstaviteľov podalo aj trestné oznámenie, dodal minister po dnešnom rokovaní s riaditeľmi spoločností. Zmenu vojenských podnikov na akciové spoločnosti presadila ešte bývalá vláda Mikuláša Dzurindu.
Autor: zh

Beata
Balogová
