SME

Petranský: Langošov odchod bol veľkou stratou

V piatok uplynie rok od tragickej smrti zakladateľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša. "Pre inštitúciu, ktorú viedol, znamenal jeho odchod veľkú stratu," konštatoval to dnes ...

V piatok uplynie rok od tragickej smrti zakladateľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša. "Pre inštitúciu, ktorú viedol, znamenal jeho odchod veľkú stratu," konštatoval to dnes Langošov nástupca Ivan Petranský s tým, že plnenie poslania ústavu sa stalo v nasledujúcom období ešte väčšou výzvou. Seriózna diskusia o vyrovnávaní sa s totalitnými režimami našej novodobej histórie nie je dnes podľa Petranského jednoduchá. "Veľká časť spoločnosti považuje za zbytočné vracať sa k minulosti a hovorí o hrubej čiare, často pre dôvody, vyplývajúce z jej postojov v danom období. Iní sa zas zámerne snažia do tejto diskusie vnášať zmätok, aby zneprehľadnili aj to, čo je pomerne ľahko zrozumiteľné," dodal. Petranský zdôraznil, že práve preto je úloha ÚPN poskytovať čo najviac faktov o týchto obdobiach nesmierne dôležitá. Taký bol pôvodný zámer Jána Langoša, ktorý ani rok po jeho smrti nestratil podľa Petranského nič zo svojej aktuálnosti.

Ústav v súčasnosti naďalej pracuje na všetkých projektoch, rozpracovaných ešte pod vedením svojho zakladateľa. Postupne sa zverejňujú údaje o štruktúre a činnosti ŠtB, otvárajú sa archívy bádateľom, ktorí sa môžu venovať dosiaľ neznámym súvislostiam. "Je to beh na dlhé trate, žiadajúci si vytrvalosť a trpezlivosť. Toho si bol vedomý Ján Langoš a uvedomuje si to aj súčasné vedenie Ústavu pamäti národa," dodal Petranský.

Profil Jána Langoša

Ing. Ján Langoš sa narodil 2. augusta 1946 v Banskej Bystrici. Absolvoval štúdium na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT) v Bratislave. Do roku 1989 pracoval najprv na Správe diaľkových káblov v Bratislave, potom v Tesle Piešťany a nakoniec ako experimentálny fyzik v Ústave technickej kybernetiky Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave.

Od konca sedemdesiatych rokov redigoval samizdatové časopisy. Spolu s Jánom Čarnogurským vydával prvý slovenský politický mesačník Bratislavské listy a v 8O-tych rokoch bol jednou z kľúčových osobností slovenského disentu.

V rokoch 1990-1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia (FZ) ČSFR a od januára 1990 poslancom SNR. Ako člen SKOI kandidoval v parlamentných voľbách 1994 do NR SR za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

V rokoch 1994-2002 pôsobil ako poslanec NR SR. Po parlamentných voľbách v roku 1998 bol členom výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a členom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Ministrom vnútra ČSFR bol v období od 27. júna 1990 do 2. júla 1992.

Patril medzi zakladateľov a hlavných predstaviteľov Stálej konferencie Občianskeho inštitútu (SKOI). Od roku 1995 bol členom a dvakrát aj predsedom Demokratickej strany (DS).

Bojoval proti komunizmu a usiloval o odkrytie pravdy o ňom. Jeho úsilie vyvrcholilo v auguste 2002 schválením a v Zbierke zákonov SR vydaním Zákona o pamäti národa. O rok neskôr, v apríli 2003 ho poslanci NR SR schválili do funkcie predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa. Vo funkcii pôsobil do 15. júna 2006.

Po autohavárii vyšetrovateľ obvinil a stíhal pre prečin usmrtenia Štefana H., šoféra multikáry. Ďalšie vyšetrovanie ukázalo, že nehodu zavinil Langoš a 21. decembra 2006 polícia navrhla zastaviť trestné stíhanie 27-ročného Štefana H.

Vdova po Jánovi Langošovi požiadala o nový posudok, ktorý spochybnil závery dovtedajšieho vyšetrovania a Generálna prokuratúra dala v apríli tohto roku znovu prešetriť okolnosti smrti Jána Langoša.

Autor: zh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 249
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 568
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 122
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 032
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 856
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 360
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 251
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jeremy Doku v súboji s obranou Realu Madrid.

Hrdinom Realu Madrid sa stal ukrajinský brankár Andriy Lunin.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Bayernu Mníchov.

Bayern Mníchov zdolal Arsenal Londýn 1:0.


Mattias Skjelmose.

Pre extrémny chlad odstúpili z Valónskeho šípu tri štvrtiny štartujúcich.


Hokejisti HC Dynamo Pardubice.

Domáci tím naštartoval k víťazstvu gól Richarda Pánika.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu