SME

Dary pre školy by sa mohli počítať ako školné

Dary pre školy, ktoré platia študenti, by mohli byť započítavané ako školné. Takúto zmenu navrhujú zakomponovať do vysokoškolskej novely poslankyne zo Smeru-SD Oľga Nachtmannová a Monika Smolková.

Dary pre školy, ktoré platia študenti, by mohli byť započítavané ako školné. Takúto zmenu navrhujú zakomponovať do vysokoškolskej novely poslankyne zo Smeru-SD Oľga Nachtmannová a Monika Smolková. Minister školstva po dnešnom rokovaní školského parlamentného výboru uviedol, že návrh je namierený proti vynúteným darom, ktoré študenti musia neraz zaplatiť škole. "Dar bude považovaný za súčasť školného. Ak štát bude dotáciou platiť školné, tak nesmie škola taký dar vyberať." Po novom sa totiž majú dávať dotácie na externistov iba tým vysokým školám, ktoré nebudú vyberať poplatky od externistov. Podľa ministra ak školy nebudú dostávať dotácie, ministerstvo nebude zaujímať, v akej výške budú poberať dary.

Obe poslankyne chcú stanoviť limit školného, ktoré by malo závisieť aj od ekonomickej náročnosti študijných programov. Limity by vydávalo ministerstvo každý akademický rok. Poslanci László Szigeti z SMK a Tatiana Rosová z SDKÚ-DS sú proti tomu, aby sa umožnilo spoplatnenie externistov. Odmietajú preto aj stanovenie limitov. Poslanec za SDKÚ-DS Ferdinand Devínsky navrhuje, aby školné mohlo dosiahnuť maximálne ročné náklady na denného študenta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na rokovaní padlo približne 130 pozmeňujúcich návrhov, z ktorých niektoré sa opakovali. Členovia výboru okrem iného chcú, aby akademické senáty mali naďalej v kompetencii schvaľovanie rozpočtu školy. Ministerská novela im túto právomoc odníma. Opoziční poslanci kritizovali novelu s tým, že výrazne zasahuje do akademických slobôd. "Akademické senáty budú len akési diskusné kluby," uviedol Devínsky. Podľa poslanca za KDH Martina Fronca novela tým, že posilňuje správne rady škôl, robí prvý krok k privatizácii vysokých škôl. "Je to zlé, ak taká úzka skupina ľudí bude mať také silné kompetencie," dodal Fronc. Nachtmannová nesúhlasila, novelu označila za kvalitnú s tým, že zavádza poriadok.

Výbor bude o pozmeňovacích návrhov hlasovať v pondelok, keď členovia výboru budú zasadať k novele aj ako gesčný výbor. Plénum bude rokovať o novele na najbližšej schôdzi v druhom čítaní.

SkryťVypnúť reklamu

Priemyselná komora chce naštartovať diskusiu o zmene vzdelávania

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) chce naštartovať diskusiu o zmene vzdelávacieho systému na Slovensku. Vedenie komory plánuje o svojich návrhoch rokovať s predstaviteľmi vlády a vysokých škôl a na jeseň chce zorganizovať pre zástupcov štátnej správy, školstva a podnikateľov odborný seminár. Novinárom to dnes po prvom zasadnutí nového predstavenstva SOPK povedal jej predseda Peter Mihók.

"Základnou brzdou rozvoja Slovenska je nedostatok pracovnej sily v zložení, aké firmy potrebujú," povedal Mihók. Slovensko má podľa neho veľa absolventov vysokých škôl, o ktoré nie je záujem, a ktorí potom odchádzajú do zahraničia. SOPK v minulosti presadzovala lepšiu výuku cudzích jazykov na základných školách, dnes sa zameria na stredné odborné školstvo a vysoké školy. Štát by podľa Mihóka mal viac podporovať odborné vzdelanie, pretože v ekonomike najviac chýbajú kvalifikovaní ľudia so stredným vzdelaním.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem rozvoja vzdelanosti a vzdelanostnej ekonomiky sa nové vedenie SOPK zameria aj na oblasť vymožiteľnosti práva, ďalšími prioritami, ktoré dnes schválili, sú podpora proexportnej politiky a inovácie vo výrobe s pomocou fondov EÚ.

SOPK je záujmové združenie podnikateľov, ktoré pomáha svojim členom s podnikateľskými aktivitami, sprostredkúva informácie a vydáva osvedčenia o právnych vzťahoch v medzinárodnom obchode. Okrem Bratislavy má pobočky v ôsmich ďalších mestách Slovenska.

Mikolaj: Všetky vysoké školy majú problém s garantmi

Minister školstva Ján Mikolaj dnes poprel svoje minulotýždňové vyjadrenia o tom, že v registri študijných programov sa nenachádzajú niektorí garanti v rozpore so zákonom. "Je fakt, že sú aj takí profesori, ktorí jednoducho odišli na inú vysokú školu, ale meno garanta zostalo na pôvodnej a prijímajú sa študenti. Takýchto je 350, sme zistili," vyhlásil dnes pred novinármi Mikolaj. Minulý týždeň v stredu po rokovaní vlády na otázku agentúry SITA uviedol opak. "Mená nie sú protizákonné. Kto vám povedal, že sú protizákonné? Nevsúvajte mi tu vaše vyjadrenia. To nie je v rozpore so zákonom," uviedol s tým, že register ešte nedefinuje zákon. Dnes povedal, že všetky vysoké školy majú problém s garantmi. "V tomto je neporiadok všade. Aj páni rektori sú dosť prekvapení, aký majú neporiadok," zdôraznil Mikolaj.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo školstva SR pracuje na registri už niekoľko mesiacov. Vytvára ho, aby bol prehľad o tom, kto garantuje jednotlivé študijné programy. Podľa Mikolaja rektori majú rok na to, aby navrhli nových garantov. Ak ich Akreditačná komisia neschváli, minister odoberie právomoc udeľovať tituly. Šéf rezortu školstva tvrdí, že z vyše osemtisíc študijných programov je funkčných približne päťtisíc. Predpokladá, že školy nebudú mať problém s nájdením náhrady za nezákonných garantov, keďže máme okolo 1 200 profesorov a 2 500 docentov. Zákon nevylučuje, aby v niektorých prípadoch mohol byť jeden garant na viacero študijných programov. Podľa Mikolaja štyritisíc študijných programov pedagogického smeru je príliš veľa. V prípade garantovania pedagogických študijných programov sa v zozname podľa ministra objavil jeden garant, ktorý má niekoľko stoviek (garancií). Za problém preto označil, že študijné programy len vznikali a nikto ich nerušil.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zh

Školstvo

Minister školstva Tomáš Drucker.

Vysokoškolský diplom by tak mohol byť uznávaný v rámci celej Únie.


SITA
Minister školstva Tomáš Drucker.

Slovensko v tejto oblasti spustilo viacero reforiem, upozornil minister školstva.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 077
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 374
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 956
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 649
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 087
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 043
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 027
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 984
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu