Slovenskí policajti v misii Iracká sloboda v Jordánsku školili irackých kadetov, ktorí po výcviku mali tvoriť novú irackú políciu. Výcvik bol zameraný najmä na oblasť všeobecnej policajnej činnosti s dôrazom na otázky ľudských práv a trestného práva, ako aj na policajné praktiky, akými sú streľba, taktika, výkon poriadkovej a dopravnej polície. V tomto projekte od februára 2004 do novembra 2006 sa zúčastnilo 16 príslušníkov PZ. Projekt bol ukončený v roku 2006.
Naši policajti zhodnotili podmienky v Jordánsku ako dosť ťažké, nielen preto, že tam vládne horúca klíma, ale často pracovali v provizórnych podmienkach. Tiež si museli nájsť cestu k svojim zverencom, ktorí pochádzali z rôznych kútov Iraku. Mnohí z Iračanov nevedeli hovoriť ani arabsky, nie to ešte anglicky. Preto sa niekedy museli dohovárať aj s dvoma tlmočníkmi. Veľké rozdiely boli aj v ich vzdelaní, od negramotných až po vysokoškolákov, všetkých však zlákali do výcvikových kempov náborové príspevky. "Niektorí z kadetov sa pri náboroch obrátili aj dvakrát, išlo im o peniaze," povedal jeden z policajtov, ktorý cvičil Iračanov v Jordánsku. Jeden z prvých policajtov, ktorí odišli zo SR na misiu do Jordánska, Roman Gajdošech, opísal mentalitu Iračanov, ktorých školil. "Často boli ako deti, bolo treba byť trochu autoritatívnejší. Vo výcvikových táboroch hľadali živobytie a budúcu prácu policajtov považovali za stabilnú," uviedol Gajdošech. Slováci podľa neho zvládali veľmi dobre komunikáciu s irackými kadetmi. "Je dôležité porozumieť ich mentalite, neponižovať ich," povedal policajt, ktorý bol v druhej, polrok trvajúcej misii.
Misia v Jordánsku bola "pod palcom" Američanov. Slováci však skĺbili ich praktiky výcviku kadetov so svojimi a tešilo ich, že si u Iračanov našli pozitívnejší ohlas. A to aj preto, že ich zverenci poznali z minulosti Československo a jeho výrobky. Samotní kadeti boli podľa našich policajtov dosť povrchní a často nedbali ani o vlastnú bezpečnosť. Výcvik po taktickej stránke komplikuje aj ich kultúra a náboženstvo. "Nevedeli pochopiť, že žena, ktorá si vedľa nich sadne, môže mať na sebe pod šatami výbušninu. Oni sa však cudzej ženy nesmú dotknúť," uviedol príklad jeden z policajtov. Iračania sú vraj aj dosť emotívni, spontánni a rodina znamená pre nich viac ako vlastný život. Rizikom práce policajtov PZ v Jordánsku bolo aj to, že niekedy medzi kadetmi boli aj bývalí príslušníci gárd, podliehajúcich bývalému irackému diktátorovi Saddámovi Husajnovi. "Niekedy sme tak v dobrej vôli školili aj ľudí, ktorí sa neskôr ocitli na druhej strane," zhodnotil jeden z policajtov. Všetci príslušníci PZ sa dnes zhodli, že naši policajti v zahraničných misiách nie sú o nič horší ako americkí, len slovenskí majú horšie materiálne zabezpečenie. Kvalitu príslušníkov PZ znásobuje aj to, že na misie chodia počas aktívnej služby a Američania sú tam často už vo výslužbe a pracujú pre neštátne firmy.