KOŠICE 14. júna (SITA) – Prezentácia výsledkov operačného programu základná infraštruktúra, výmena skúseností z realizácie úspešných projektov a využívania štrukturálnych fondov a aktuálne informácie o príprave regionálneho operačného plánu na roky 2007 – 2013 boli hlavné ciele konferencie, ktorá bola dnes v Košiciach. Ako pre agentúru SITA uviedla generálna riaditeľka sekcie Stratégie rozvoja regiónov Katarína Kukučková-Tomková z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, doterajšie čerpanie približne 40 percent prostriedkov operačného programu Základná infraštruktúra, kde programovacie obdobie trvá do konca roka 2008, možno hodnotiť pozitívne. „Zazmluvnených je už takmer sto percent prostriedkov a to vytvára predpoklady, že sa vyčerpajú do konca programovacieho obdobia,“ povedala. Subjekty z Košického samosprávneho kraja v rámci priority lokálna infraštruktúra majú schválených 156 projektov z podaných 414, v rámci životného prostredia bolo schválených 26 projektov.
Kukučková-Tomková potvrdila, že v budúcom plánovacom období dostanú Košický a Prešovský samosprávny kraj 36 percent z celkového objemu 1,4 miliardy eur z Regionálneho operačného programu.
Podľa vedúceho odboru regionálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja Petra Ťapáka na konferencii prezentovali úradníkom z ministerstva pripravujúcim Regionálne operačné programy a celý systém riadenia svoje názory a požiadavky. „Naším cieľom je, aby sa celý proces zjednodušil a zrýchlil a aby o projektoch a prostriedkoch z eurofondov rozhodovali regióny a nie centrálne z Bratislavy. Treba stanoviť jednoznačné pravidlá, aby po každej výzve na podávanie projektov žiadateľ v relatívne krátkom čase vedel, či jeho projekt po formálnej a vecnej stránke prešiel. Rovnako požadujeme väčšiu prehľadnosť a transparentnosť rozhodovacieho procesu.“ Ťapák je presvedčený, že samosprávne kraje sú schopné zvládnuť tento proces kvalitne a pružnejšie, ako keby sa to robilo centrálne, pričom majú eminentný záujem, aby projekty boli kvalitné a priniesli citeľný efekt v rozvoji regiónov. Zdôraznil že samosprávne kraje sú pod ďaleko väčšou kontrolou ako úradníci v Bratislave.