"Prevzali dom a zariadenie rodinného domu, záhradnej chatky a pôdy v Ploskom, ostáva ešte niekoľko garáží v Košiciach," uviedol Géci. Dodal však, že garáže sú zrejme prázdne. Pri preberaní s úradom spolupracovala Fruniho manželka, ktorá už opustila prepadnutý rodinný dom s hvezdárskou kupolou.
Bývalý šéf Horizontu a BMG Invest mal veľkú časť majetku práve na území Košického kraja. Ďalší majetok, napríklad vilu, jachtu či autá, však vlastnil i v Chorvátsku. Preberanie tohto majetku zabezpečuje Interpol. Okrem toho Frunimu patril aj byt v Bratislave.
Fruni a jeho rodina ešte môže súdnou cestou časť svojho majetku vymôcť späť. "Môžu žiadať majetok, ktorý by nevyhnutne potrebovali k zabezpečeniu svojich životných potrieb," povedal Géci. Tento proces môže podľa Géciho trvať tri mesiace. Potom môžu o majetok žiadať štátne inštitúcie a až nakoniec krajský úrad môže majetok ponúknuť ďalším záujemcom. Predajú ho vo verejnej súťaži za najvyššiu cenu a výťažok poputuje do štátneho rozpočtu.
Cenu zhabaného majetku Géci nevedel odhadnúť, tá bude známa až po znaleckých posudkoch.
KÚ ďalej pokračuje v lustrovaní Fruniho majetku na území kraja, vrátane jeho zbierky zbraní, ktorá má podľa niektorých zdrojov hodnotu až 10 miliónov korún. Kde sa nachádza zbierka, Géci zatiaľ nevedel povedať. KÚ oslovil aj banky, doteraz sa však žiadna neozvala a banky neinformovali ani o prípadných Fruniho vkladoch.
Len prvý týždeň súpisu majetku si vyžiadal náklady približne 45-tisíc korún, ktoré musí zaplatiť štát. Výdavky ešte porastú, pretože vilu naďalej stráži súkromná bezpečnostná služba, niečo budú stáť znalecké posudky, poštovné, prepravné, nadčasy pracovníkov, telefóny a podobne.
Géci konštatoval, že v tejto kauze jednoznačne pochybil štát a vláda Mikuláša Dzurindu, ktorá nekonala a "nechala voľný priebeh tejto pyramídovej hre". Prednosta poukázal v tejto súvislosti na paralelu s nedávnym zásahom polície proti nekalému podnikaniu s autoreklamou. Ak by tak postupovala polícia aj v prípade nebankových subjektov, mohli byť ich klienti odškodnení, domnieva sa Géci. Ako povedal, to, čo teraz z Fruniho majetku zaistili a prepísali na štát, je len nepatrná časť zo 14,5 miliardy korún, o ktoré boli klienti NS ukrátení.
Prepadnutie majetku nariadil Špeciálny súd, ktorý Fruniho a jeho spoločníka Františka Matika odsúdil na 11,5-ročné tresty v najťažšom väzení. Krach Fruniho firiem v roku 2002 znamenal pre desaťtisíce klientov stratu ich vkladov. Fruni si odpykáva trest vo väzení, Matik je na úteku. Verdikt potvrdil v máji aj Najvyšší súd.
Špeciálny súd v januári odsúdil aj ďalšieho manažéra skrachovaných spoločností Mariána Šebeščáka. Čaká sa ešte na odvolací proces s podnikateľom Jozefom Majským, ktorého Špeciálny súd odsúdil za tunelovanie skrachovaných nebankových spoločností na dvanásť rokov.
Autor: zh

Beata
Balogová
