Novým predsedom Slovenskej advokátskej komory (SAK) sa stal Ondrej Mularčík. Po 17 rokoch tak vystriedal vo funkcii Štefana Detvaia, ktorý zostáva členom predsedníctva komory. Mularčík na dnešnej tlačovej besede v Bratislave uviedol, že chce nadviazať na predošlé vedenie. Jeho prvoradým cieľom je ochrana záujmov členov. "Budeme sa vystríhať akýchkoľvek konfliktných, problematických vecí. Samozrejme, pri tom množstve advokátov, ktorí v súčasnosti pôsobia na Slovensku, sa nedá predvídať, kto a kedy urobí chybu. Ale z každej chyby sa chceme poučiť," povedal Mularčík.
O novom zložení predsedníctva rozhodli v piatok členovia SAK na konferencii v Bratislave, ktorá dnes pokračuje. Novozvolené predsedníctvo zvolilo za podpredsedov Jozefa Oleja a Pavla Erbena. Advokáti odhlasovali aj nové zloženie disciplinárnej a revíznej komisie. Funkciu predsedu revíznej komisie obhájil Ján Smetana. Advokátska konferencia sa dnes zaoberá schvaľovaním interných predpisov a rokovaním o advokátskej poisťovni.
Mularčík patrí k známejším obhajcom, medzi jeho klientmi boli viaceré verejne známe osoby. V súčasnosti napríklad obhajuje terajšieho podpredsedu predstavenstva mobilného operátora Orange Slovensko Ladislava Reháka a známeho právnika Ernesta Valka, ktorí čelia obvineniu z vydierania. Nový šéf SAK je tiež členom pracovnej skupiny ministerstva spravodlivosti, ktorá pripravuje novelu Trestného zákona. Mularčík patrí k zástancom zníženia niektorých trestných sadzieb.
Advokátska komora je stavovská organizácia, ktorá združuje takmer štyritisíc advokátov a ďalšiu necelú tisícku koncipientov. Členstvo v komore je podmienkou vykonávania advokácie na Slovensku.
Mularčík vyhlásil, že návrh ministra spravodlivosti Štefana Harabina, aby o prehreškoch advokátov rozhodovali zmiešané disciplinárne komisie, ktoré by netvorili len advokáti, ale aj sudcovia a prokurátori, nemá oporu v predchádzajúcich rokovaniach. Podľa neho ide iba o námet, o ktorom ešte treba diskutovať. Ministerstvo tvrdí, že chce takto obmedziť podozrenia z falošnej solidarity v právnických profesiách. SAK odmieta, že by k tomu dochádzalo. "Falošná solidarita v rámci advokácie nie je, pretože tie disciplinárne previnenia boli riešené na úrovni a neznamená to, že by sme prehrešky advokátom tolerovali," dodal Olej s tým, že podnety vždy náležite vybavili.
Nový predseda pracuje pre komoru aktívne 10 rokov v rôznych funkciách. Absolvoval Právnickú fakultu UK v Bratislave, pred vstupom do asociácie pracoval 12 rokov v polygrafickom priemysle. Slovenskej advokácii sa venuje od roku 1992.
Konferencia SAK sa zvoláva každé tri roky. Na nej si advokáti volia deväť nových členov Predsedníctva SAK a troch náhradníkov, deväť členov revíznej komisie (RK) a troch náhradníkov a 41 členov disciplinárnej komisie (DK).
Autor: ks

Beata
Balogová
