Bratislava 16. júna (TASR) Rozhodnutie opozičných poslaneckých klubov nezúčastňovať sa na práci Stálej komisie pre ústavu a rokovací poriadok výrazným spôsobom brzdí jej činnosť. Uviedol to podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer-SD) po jej prvom zasadnutí.
"Dosť sme sa napracovali na tom, aby sme vytvorili priestor pre komisiu, kde sme naozaj štandardným spôsobom chceli posudzovať otázky, ktoré nie sú primárne súčasťou programov politických strán," uviedol Číž s dodatkom, že otázky ústavných zmien si a priori vyžadujú dosiahnutie konsenzu. "Preto bola komisia vytvorená tak, aby v nej bolo paritné zastúpenie," uviedol Číž.
Podľa poslanca KDH Daniela Lipšica cieľom komisie je "zahrať do autu citlivé témy tým, že o nich budeme dva-tri rôčky rokovať". Lipšic pritom predložil parlamentu návrh na zúženie poslaneckej imunity len na výroky v parlamente a práve otázka imunity je jednou z prvých tém rokovania ústavnej komisie. "Je tu celý súbor problémov, ktoré treba nejakým spôsobom zvažovať. Vo väzbe na imunitné otázky, trochu sa bojím, že sa dostal do popredia jeho politický rozmer," skonštatoval v súvislosti s Lipšicovou iniciatívou Číž. Osobne však napriek tomu uvažuje o tom, že by návrh v parlamente podporil.
Opozičné poslanecké kluby sa odmietli zúčastňovať na práci ústavnej komisie s odôvodnením, že nemá konkrétne definovanú agendu. Na otázku TASR, či sa kresťanskí demokrati začnú zúčastňovať na práci komisie dnes, keď je jedným z bodov programu konkrétna otázka imunity, Lipšic odpovedal, že o imunite netreba diskutovať na komisii, ale hlasovať o nej v parlamente.
Opozičných poslancov v piatok 15. júna vyzval na nomináciu svojich zástupcov do komisie aj predseda Národnej rady Pavol Paška.
df pa