Banská Bystrica/Tisovec 16. júna (TASR) - Možnosti cestovného ruchu prezentovali Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a Košický samosprávny kraj (KSK) počas dvojdňovej výstavy Tisovec tour, ktorej 2. ročník sa dnes skončil v Tisovci. Spolu s nimi tak urobili aj Královohradecký kraj z Česka a tri maďarské župy - Heveš, Novohrad a Boršod-Abov-Zemplín.
Predstavitelia BBSK a Boršodsko-Abovsko-Zemplínskej župy podpísali počas výstavy dohodu, ktorá vytvára a rozširuje podmienky pre spoluprácu po vstupe Slovenska do schengenského systému. predpokladá sa, že ich BBSK podpíše aj s ďalšími dvoma spomínanými maďarskými župami.
"Kým teraz musia ľudia prechádzať pri vstupe do susedného štátu cez oficiálne hraničné priechody, po našom vstupe do tohto systému už budú môcť k susedom prechádzať po turistických chodníkoch či cyklotrasách. Práve na takúto situáciu sa pripravujeme už v predstihu, o čom svedčí aj spomínaná dohoda," uviedol pre TASR vedúci odboru cestovného ruchu Úradu BBSK Ladislav Monček.
Na výstave jednotlivé regióny predstavili svoje špecifiká. Najmä turistické trasy, cyklotrasy, zariadenia vhodné pre agroturistiku, možnosti rekreácie či kúpeľníctva. BBSK a KSK ich tam, kde na seba nadväzujú, nechcú ponúkať samostatne, ale ako jednu destináciu. Príkladom je Gemer s Betliarom, Krásnou Hôrkou, jaskyňou Domica a ďalšími prírodnými krásami a historickými pamiatkami, ktorý sa rozkladá v oboch krajoch.
Návštevníci z Česka a Maďarska počas pobytu v Banskobystrickom kraji zavítajú najčastejšie do sídla kraja a do známych miest Zvolen, Kremnica a Banská Štiavnica. Pritom podobne ako v Košickom kraji je v ňom veľa zaujímavých, ale menej známych lokalít. Maďari majú síce veľa termálnych prameňov, ktoré využívajú, avšak na rozdiel od slovenských v kúpeľoch Dudince a Číž, ale aj ďalších, nie sú liečivé. Avšak o tom, že slovenské pramene sú aj liečivé, vie len veľmi málo Maďarov a aj tu je šanca prilákať ich na návštevu Slovenska, pretože ľudia začínajú stále viac investovať aj do svojho zdravia, konštatoval Monček.