SME

Hrušovský zostáva šéfom KDH, Palko odmietol funkciu podpredsedu

DOPLNENÉ. Podpredsedami sú Daniel Lipšic, Martin Fronc a Július Brocka.

Staronový predseda KDH Pavol HrušovskýStaronový predseda KDH Pavol Hrušovský (Zdroj: TASR)

Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie bude aj naďalej viesť jeho doterajší líder Pavol Hrušovský.

Doterajšieho predsedu podporilo 194 delegátov, Hrušovského hlavného vyzývateľa Vladimíra Palka 110 delegátov a tretí kandidát Ján Morovič dostal sedem hlasov. Hrušovský tak na sneme potvrdil úlohu mierneho favorita.

Jeden hlasovací lístok bol neplatný. Hlasovacie lístky odovzdalo 337 delegátov. Na zvolenie predsedu bola potrebná nadpolovičná väčšina hlasov.

Hrušovský vyzval svojich protikandidátov, aby spolu vytvorili jeden tím.

"Som dojatý," povedal staronový predseda bezprostredne po oznámení výsledkov hlasovania. Poďakoval sa Palkovi za to, že ho "vymotivoval" k hľadaniu ciest lepšej politiky KDH, i Morovičovi za odvahu kandidovať. Uchádzači podľa Hrušovského zviedli o post predsedu korektnú a slušnú súťaž, aká patrí len kresťanským demokratom.

Predseda KDH sa teší, jeho vízia politiky oslovila voličov

Pavol Hrušovský vyslovil na tlačovej besede krátko po vyhlásení výsledkov radosť nad tým, že sa tak stalo už v prvom kole. Potešilo ho, že jeho vízia o spravodlivej kresťanskodemokratickej spoločnosti a štátu a hodnotové princípy oslovili voličov. Ambíciou Hrušovského pre ďalšie obdobie bude, aby strana pokračovala v budovaní modernej, populárnej a ľuďom zrozumiteľnejšej politike, aby získali sympatie väčšieho počtu voličov.

"Na túto úlohu si osobne trúfam. Budem sa usilovať o to, aby som stranu pripravil na parlamentné voľby, urobil politiku strany atraktívnou. Aby naši členovia boli dostatočne hrdí, sebavedomí a túto politiku v jednotlivých regiónoch uskutočňovali a získavali pre ňu nových podporovateľov,“ uviedol staronový predseda kresťanských demokratov. Za hlavné piliere politiky KDH považuje úctu k životu, solidaritu a poriadok, na týchto hodnotách chce budovať stabilitu strany. Hrušovský odmietol v súvislosti s KDH výroky o štiepení strany. Rôznorodé názory sú podľa jeho vyjadrenia prejavom otvorenosti, možnosti pravdivo a demokraticky prejaviť svoj názor. "Nedostáva nás to do stavu nepriateľstva. Osobne sa teším na spoluprácu so všetkými, ktorých tento snem zvolí na posty podpredsedov,“ uviedol.

Podpredsedami KDH sa stali Daniel Lipšic, Martin Fronc a Július Brocka

Lipšic bude podpredsedom pre vnútornú politiku, Fronc sa bude venovať zahraničným vzťahom a Július Brocka ekonomike.

Delegáti zatiaľ nezvolili podpredsedov pre vonkajšie vzťahy a pre samosprávu. V prvom kole nezískal ani jeden z kandidátov potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých delegátov. Do druhého kola voľby podpredsedu pre vonkajšie vzťahy a tlač postúpili Mária Sabolová a Ján Gabčo, v druhom kole súboja o post podpredsedu pre samosprávu sa stretnú Marek Kažimír, Peter Muránsky a Pavol Tarcala.

Lipšic získal 198 hlasov, Fronc 247 a Brocka 225. Potrebná nadpolovičná väčšina predstavovala 171 hlasov.

O podpredsednícke miesta sa uchádzalo spolu 11 kandidátov. Fronc a Brocka na svoje posty protikandidátov nemali.

Doterajšími podpredsedami KDH boli Martin Fronc, Mária Sabolová, Peter Čiernik, Július Brocka a Jozef Šimko.

Palko nechcel byť podpredsedom

Vladimír Palko po neúspešnej kandidatúre na predsedu Kresťanskodemokratického hnutia odmietol kandidatúru na post podpredsedu hnutia. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA.

Porazený kandidát tvrdil, že KDH je v kríze, odmietol sa preto uchádzať o post vo vedení strany. "Ja teraz nemôžem kandidovať na funkciu podpredsedu KDH (...), pretože by som bol nedôveryhodný, keďže som jasne povedal, že v KDH kríza je," poznamenal Palko. Dodal však, že v KDH bude naďalej pracovať ako člen a poslanec parlamentu. "Vo všetkých veciach, kde tá spolupráca je žiaduca, budem spolupracovať s novým vedením KDH," dodal.

Vladimír Palko si myslí, že vo voľbách predsedu na sneme KDH v Prešove dosiahol celkom slušný výsledok. "Urobil som všetko preto, aby sa KDH dostalo z krízy. Väčšina delegátov si myslí, že kríza tu nie je,“ uviedol Palko po voľbách pred novinármi. Zároveň dodal, že zo snemu neodchádza s pocitom smútku.

Podľa Pavla Minárika delegáti na snem prišli viac-menej rozhodnutí. "To, čo sa tu dialo nebolo už pre nich podstatné. Neostáva mi nič iné len rešpektovať výsledok,“ uviedol Minárik pred novinármi. Podľa neho v tejto chvíli sa strana posúva k chápaniu strany ako pragmatického nástroja na uspokojovanie svojich potrieb. Jedna skupina je pritom vytláčaná.

Peter Horváth z trnavskej Univerzity sv. Cyrila a Metoda kritizoval rozhodnutie Palka neuchádzať sa o post vo vedení hnutia. "To, že pán Palko nechce byť vo vedení KDH, toto nie je krok politika, ktorý by chcel byť štátnikom. Pán Palko dokázal, že je politikom, ktorému až tak nie sú blízke kompromisy," povedal Horváth ČTK.

Voľba šéfa KDH bola súbojom dvoch vnútrostraníckych táborov, ktoré sa po vlaňajších parlamentných voľbách dostali do sporu o spoluprácu s víťazom volieb, Smerom-SD súčasného premiéra Roberta Fica. Zatiaľ čo silnejšia Hrušovského skupina bola ochotná rokovať s ľavicovým Smerom o zostavení vlády, Palkovo menšinové krídlo spoluprácu s Ficovou stranou radikálne odmietlo a na protest proti rozhodnutiu väčšiny predsedníctva sa jeho predstavitelia vzdali funkcií vo vedení strany.

Šancu na návrat do predsedníctva strany má ešte Palkov prívrženec a bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý vlani spolu Palkom opustil predsedníctvo strany. Za podpredsedu pre vnútornú politiku ho navrhol práve Palko.

KDH tak nenasledovalo opozičnú Stranu maďarskej koalície (SMK), ktorej snem v marci rozhodol o zmene na čele strany. Súboj o predsednícku stoličku vtedy prekvapilo vyhral vtedajší podpredseda Pál Csáky, ktorý porazil dlhoročného lídra SMK Bélu Bugára.

Tóthová: Nech sa mu darí

Podpredseda strany Smer-SD Dušan Čaplovič zablahoželal staronovému predsedovi KDH Pavlovi Hrušovskému k jeho opätovnému zvoleniu.

"Ja osobne som rád, že vyhralo umiernené krídlo v KDH, ktoré je tolerantné a ochotné viesť dialóg," povedal pre TASR Čaplovič. Ako dodal, Smer-SD bude mať s kresťanskými demokratmi rovnaké vzťahy ako doteraz a zdôraznil, že ho teší fakt, že v KDH nezvíťazilo fundamentálne talibanistické krídlo.

Podľa poslankyne NR SR za ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej ide o rozhodnutie delegátov snemu. "Z mojej strany môžem povedať jedine to, že mu blahoželám a želám mu, aby sa mu darilo," uviedla Tóthová.

Radičová: Gratulujem

Zvolením Pavla Hrušovského za predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) sa delegáti dnešného snemu vyjadrili za kontinuitu politiky svojej strany. Pre TASR to uviedla podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová.

"Gratulujem k zvoleniu pánovi Hrušovskému. Je to isté vyjadrenie stanoviska delegátov ku kontinuite politiky KDH," reagovala Radičová na výsledky snemu.

Čarnogurský ešte zváži, či bude kandidovať do predsedníctva

Bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský ešte nie je rozhodnutý, či sa na budúci týždeň na zasadnutí Rady KDH bude uchádzať o funkciu člena predsedníctva strany. Rada ho do tejto funkcie zvolila na jeseň, pričom Čarnogurský prešiel o jeden hlas. "Musím zvážiť okolnosti a situáciu po sneme,“ uviedol dnes Čarnogurský pre agentúru SITA.

Podľa Čarnogurského je voľba Pavla Hrušovského za predsedu KDH na sneme úplne legitímna. "Bude mať podporu celého KDH, vrátane Vladimíra Palka,“ vyhlásil.

SMK: Zvolením Hrušovského máme priestor pre spoločného prezidentského kandidáta

Zástupca predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) József Berényi predpokladá, že po opätovnom zvolení Pavla Hrušovského za šéfa KDH budú môcť opozičné strany podporovať spoločného prezidentského kandidáta.

"Dúfam, že toto znovuzvolenie umožní, aby sme postavili jedného kandidáta za SDKÚ-DS, KDH a SMK. Toto bude najväčšia skúška, aby sme to dosiahli a neurobili podobné chyby ako pri posledných prezidentských voľbách," uviedol pre TASR.

Doplnil, že konkrétne meno ešte nepadlo, ale potvrdil, že SMK túto otázku otvorilo na predposlednom zasadnutí opozičnej rady a ostatní partneri sa na tom zhodli.

Podľa Berényiho sa snem KDH rozhodoval medzi zmenou a kontinuitou a vybral kontinuitu, čo považuje za pozitívny signál k ostatným opozičným stranám.

Slota: Som rád, že sa s Hrušovským v STV stretnem ako s predsedom

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota opätovné zvolenie Pavla Hrušovského za predsedu KDH očakával. "Som rád, že sa s ním v nedeľu v relácii STV O päť minút dvanásť stretnem znovu ako s predsedom," uviedol pre TASR.

Slota staronovému predsedovi KDH zablahoželal. Na margo nečakane hladkého víťazstva Pavla Hrušovského iba poznamenal, že na adresu jeho protikandidáta Vladimíra Palka sa radšej nebude vyjadrovať.

V nedeľnej diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť bude po diskusii s predsedom vlády SR Robertom Ficom nasledovať práve dialóg predsedov KDH a SNS.

Štiepenie KDH nehrozí, delegáti dali prednosť kontinuite

Politológ Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov si myslí, že v Kresťanskodemokratickom hnutí (KDH) po dnešnej voľbe predsedu zostane napätie, ale hnutie sa nebude štiepiť. Podľa neho znovuzvolenie Pavla Hrušovského do funkcie predsedu KDH znamená, že delegáti uprednostnili kontinuitu. "Dali najavo, že najprijateľnejšou možnosťou je to, aby KDH bolo umiernenou stranou," uviedol pre agentúru SITA Mesežnikov.

Predpokladá, že podporovatelia Hrušovského protikandidáta Vladimíra Palka budú chcieť presadiť časť svojich predstáv. "Neprichádza do úvahy, aby odišli," povedal Mesežnikov. Argumentuje aj tým, že hnutie už prešlo takýmito zložitými obdobiami. Zároveň upozorňuje, že Hrušovský a Palko sa neodlišujú zásadne. "Nie je medzi nimi ideologický rozkol," zdôraznil. Neponúkajú odlišné vízie na charakter hnutia, čo nebolo v prípade Mikuláša Dzurindu. Ten odišiel z KDH po tom, ako mal úplne odlišné predstavy o KDH, uzavrel Mesežnikov.

Dzurinda: S KDH a SMK môžeme vytvoriť os budúcej alternatívy pre Slovensko

Os budúcej politickej alternatívy pre Slovensko by mohlo vytvoriť SDKÚ-DS spolu s KDH a SMK. Na margo dnešného znovuzvolenia Pavla Hrušovského do čela KDH to pre TASR uviedol predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Zároveň novému predsedovi KDH zablahoželal k víťazstvu.

Na margo názoru poslanca SMK Józsefa Berényiho, podľa ktorého výsledky snemu umožnia opozičným stranám postaviť spoločného prezidentského kandidáta Dzurinda uviedol, že túto myšlienku podporuje. "Už len to, že KDH má po riadnom sneme a že voľba dopadla väčšinovo vprospech jedného kandidáta je predpokladom na to, aby sa KDH konsolidovalo, upevnilo a aj naša spolupráca nadobúdala stále vyššiu kvalitu," vysvetlil.

Čo sa týka minulých nedorozumení medzi KDH a SDKÚ-DS Dzurinda povedal, že "z minulosti sa nedá ani vyžiť a ani k nej neustále vzhliadať". Voliči SDKÚ-DS a KDH podľa Dzurindu očakávajú od obidvoch strán zodpovednosť, "aby sme mysleli na nich a nie na naše odreniny a boľačky."

Životopis Pavla Hrušovského

JUDr. Pavol Hrušovský sa narodil 9. júna 1952 v obci Veľká Maňa pri Nových Zámkoch. Po ukončení štúdia práva na Právnickej fakulte UK v Bratislave pracoval v rôznych hospodárskych organizáciách v legislatívnej oblasti a do roku 1992 bol prednostom Okresného úradu v Nitre.

Po novembri 1989 vstúpil do politiky a angažoval sa v Kresťanskodemokratickom hnutí (KDH). Predsedom hnutia sa stal 21. októbra 2000.

V rokoch 1989-1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia (FZ) ČSFR, od roku 1992 je poslancom slovenského parlamentu. V treťom volebnom období NR SR, od októbra 2002 do februára 2006, pôsobil Pavol Hrušovský vo funkcii predsedu NR SR. Začiatkom februára 2006 na protest nepredloženia a neschválenia zmluvy o výhrade vo svedomí medzi SR a Vatikánom odišlo KDH z druhej vlády Mikuláša Dzurindu a Pavol Hrušovský v tej súvislosti odišiel z funkcie predsedu NR SR. Po voľbách 2006 sa Pavol Hrušovský stal opäť poslancom NR SR za KDH. Je členom Zahraničného výboru NR SR.

Prehľad všetkých doterajších snemov KDH si môžte pozrieť tu.

Autor: ks, rd

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu