-------------------- K spravodajstvu: AUDIO --------------------
Liptovský Mikuláš 16. júna (ČTK) - Najväčšiu mozaiku na svete, ktorá je poskladaná z platných obehových mincí, odhalili dnes v Liptovskom Mikuláši. Na zobrazenie Tatranskej Madony, ktorej predloha je vyrazená na slovenskej jednokorunáčke, bolo potrebných vyše 100.000 kusov "drobných". Autori mozaiky s rozlohou 52,5 metra štvorcového chceli takto vzdať poctu slovenskej korune, ktorú by v roku 2009 mala nahradiť jednotná európska mena euro.
"Použité sú tri druhy mincí. Je to päťdesiathaliernik medený i alumíniový a koruna z mosadze. Je tam použitých 115.000 mincí v celkovej hodnote asi 80.000 korún," povedal ČTK autor diela Marián Prešnajder.
Akademickému maliarovi pri skladaní mozaiky pomáhalo viac než 150 ľudí. Dielo bolo dokončené vlani na jeseň po približne trojmesačnej práci. Jeho umelecká hodnota by podľa Prešnajdera mohla časom dosiahnuť niekoľko miliónov korún.
"Robil som už kedysi mozaiky zo skla, ale nikdy nič z mincí. Ani som si to nevedel predstaviť. Mal som čas na premyslenie a odskúšanie a prišiel som na to, že sa to dá spraviť. Robil som deň a noc, spával som denne asi tri hodiny. Bol to kopec adrenalínu i nervov. Výsledný efekt je však fantastický," netajil spokojnosť výtvarník.
Mozaika sa po dnešnom slávnostnom odhalení v akvaparku Tatralandia v Liptovskom Mikuláši stala slovenským rekordom. V priebehu jedného až dvoch rokov by mala byť zapísaná aj do Guinessovej knihy rekordov.
ima boa