Okrem jedenástich legálnych prírodných kúpalísk v okolí Bratislavy sa veľkej obľube medzi rekreantmi tešia dve čunovské jazerá. Napriek tomu, že sú na území vodného zdroja, úrady roky tolerovali kúpanie sa v tejto oblasti. Vlani však na príjazdovej ceste začali hliadkovať policajti, pretože rekreanti s autami prichádzali prakticky až ku brehu a po sebe nechávali kopy odpadkov.
O vyňatie jazier z ochranného pásma požiadala Bratislavská vodárenská spoločnosť úrad životného prostredia pred mesiacom. "Do konca roka by snáď to malo byť vyriešené a mali by sme mať vyjadrenie. Po vybudovaní Gabčíková sa zmenili toky podzemných vôd. Čunovské jazerá už teda neohrozujú vodné zdroje," povedala ČTK hovorkyňa spoločnosti Jana Štulajterová. Kúpanie v obidvoch jazerách by teda úrady mohli povoliť.
Častým cieľom Bratislavčanov sú aj Vajnorské jazerá blízko diaľnice do Trnavy. Neorganizovaná rekreácia je aj pri jazere Rovinka a vodnej ploche pri Ivanke pri Dunaji, tam však vlani ani tento rok Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) kúpanie nezakázal.
Pre zlú kvalitu vody, premnožené riasy a sinice minulý rok platil zákaz kúpania v Malých Levároch v okrese Malacky. "Areál tohto štrkového jazera je v komplexnej rekonštrukcii, preto by sa tu nemalo kúpať ani tento rok," poznamenala Jindra Holíková z RÚVZ.
Podľa zástupcov pobočky úradu v Žiline najväčším rizikom pre obyvateľov regiónu je kúpanie sa v miestnych riekach a potokoch, kde hrozí nebezpečenstvo úrazu a znečistenia vody. V susednom Trenčianskom kraji je i napriek zákazu obľúbeným miestom na kúpanie dubnické štrkovisko, kde sa zase môžu objaviť problémy s kvalitou vody a rastie i nebezpečenstvo úrazu.
Na väčšine prírodných nádrží na strednom Slovensku je kúpanie povolené na vlastné nebezpečenstvo. Výnimkou sú napríklad súkromné vodné plochy, medzi ktoré patrí aj vodná nádrž v zatopenom kameňolome v Šiatorskej Bukovinke pri maďarských hraniciach. Tú si v minulosti obľúbili skupinky ľudí pre jej odľahlosť a čistú vodu. Kuriózny prípad zaznamenali pracovníci hlinikární ZSNP v Žiari nad Hronom, kde sa chcela náhodná turistka vykúpať v nádrži, ktorá zachytáva alkalické vody z blízkeho kalového poľa. Ženu už vyzlečenú do plaviek sa im podarilo presvedčiť, aby od kúpania upustila. Z tejto vody sa vyrábajú okrem iného fosfáty do pracích práškov.
Aj v okolí Košíc niektorí rekreanti nerešpektujú zákaz kúpania. V minulej sezóne to bol napríklad problém jazera Čaňa. "Zistili sme že voda v jazere bola nevyhovujúca, pri jazere bola umiestnená zákazová tabuľa, napriek tomu sa tam ľudia kúpali," povedala ČTK Marcela Ferencová z RÚVZ. Iným príkladom je vodná nádrž Bukovec. Hoci v nádrži je kúpanie dovolené, zákaz platí pohybovať sa po hrádzi.
zab grm ima rez boa