SME

Zákaz kúpania Slovákov neodrádza

Ľudia v lete popri oficiálnych plážach na prírodných jazerách a kúpaliskách využívajú aj tie, na ktorých platí zákaz kúpania sa.

(Zdroj: SME (ilustračné))
Bratislava 17. júna (ČTK) - Podľa zistení ČTK tabuľky so zákazom či výstrahou rekreanti často nerešpektujú. S týmito návštevníkmi na jazerách si nevedia úrady poradiť. Podľa hygienikov na zakázaných kúpaliskách sa ľudia kúpu na vlastné nebezpečenstvo.

Okrem jedenástich legálnych prírodných kúpalísk v okolí Bratislavy sa veľkej obľube medzi rekreantmi tešia dve čunovské jazerá. Napriek tomu, že sú na území vodného zdroja, úrady roky tolerovali kúpanie sa v tejto oblasti. Vlani však na príjazdovej ceste začali hliadkovať policajti, pretože rekreanti s autami prichádzali prakticky až ku brehu a po sebe nechávali kopy odpadkov.

SkryťVypnúť reklamu

O vyňatie jazier z ochranného pásma požiadala Bratislavská vodárenská spoločnosť úrad životného prostredia pred mesiacom. "Do konca roka by snáď to malo byť vyriešené a mali by sme mať vyjadrenie. Po vybudovaní Gabčíková sa zmenili toky podzemných vôd. Čunovské jazerá už teda neohrozujú vodné zdroje," povedala ČTK hovorkyňa spoločnosti Jana Štulajterová. Kúpanie v obidvoch jazerách by teda úrady mohli povoliť.

Častým cieľom Bratislavčanov sú aj Vajnorské jazerá blízko diaľnice do Trnavy. Neorganizovaná rekreácia je aj pri jazere Rovinka a vodnej ploche pri Ivanke pri Dunaji, tam však vlani ani tento rok Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) kúpanie nezakázal.

Pre zlú kvalitu vody, premnožené riasy a sinice minulý rok platil zákaz kúpania v Malých Levároch v okrese Malacky. "Areál tohto štrkového jazera je v komplexnej rekonštrukcii, preto by sa tu nemalo kúpať ani tento rok," poznamenala Jindra Holíková z RÚVZ.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zástupcov pobočky úradu v Žiline najväčším rizikom pre obyvateľov regiónu je kúpanie sa v miestnych riekach a potokoch, kde hrozí nebezpečenstvo úrazu a znečistenia vody. V susednom Trenčianskom kraji je i napriek zákazu obľúbeným miestom na kúpanie dubnické štrkovisko, kde sa zase môžu objaviť problémy s kvalitou vody a rastie i nebezpečenstvo úrazu.

Na väčšine prírodných nádrží na strednom Slovensku je kúpanie povolené na vlastné nebezpečenstvo. Výnimkou sú napríklad súkromné vodné plochy, medzi ktoré patrí aj vodná nádrž v zatopenom kameňolome v Šiatorskej Bukovinke pri maďarských hraniciach. Tú si v minulosti obľúbili skupinky ľudí pre jej odľahlosť a čistú vodu. Kuriózny prípad zaznamenali pracovníci hlinikární ZSNP v Žiari nad Hronom, kde sa chcela náhodná turistka vykúpať v nádrži, ktorá zachytáva alkalické vody z blízkeho kalového poľa. Ženu už vyzlečenú do plaviek sa im podarilo presvedčiť, aby od kúpania upustila. Z tejto vody sa vyrábajú okrem iného fosfáty do pracích práškov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v okolí Košíc niektorí rekreanti nerešpektujú zákaz kúpania. V minulej sezóne to bol napríklad problém jazera Čaňa. "Zistili sme že voda v jazere bola nevyhovujúca, pri jazere bola umiestnená zákazová tabuľa, napriek tomu sa tam ľudia kúpali," povedala ČTK Marcela Ferencová z RÚVZ. Iným príkladom je vodná nádrž Bukovec. Hoci v nádrži je kúpanie dovolené, zákaz platí pohybovať sa po hrádzi.

zab grm ima rez boa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 854
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 185
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 282
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 149
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 956
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 026
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 213
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 080
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu