BRATISLAVA 17. júna (SITA) - torok. "Najdôležitejším bodom programu s primeranou pozornosťou a primerane dlhou rozpravou bude novela Zákonníka práce,“ povedal pre médiá predseda Národnej rady SR Pavol Paška, ktorý očakáva rozsiahlu diskusiu aj pri prerokúvaní správy o stave zdravotníctva, ktorú pripravil minister zdravotníctva Ivan Valentovič.
Návrh novely Zákonníka práce členovia vlády jednomyseľne schválili v polovici apríla. Navrhované zmeny majú podľa vlády zlepšiť postavenie zamestnanca v pracovnoprávnych vzťahoch. Ide napríklad o zadefinovanie závislej práce, ktorá sa môže vykonávať len zamestnancami, či vyplácanie odstupného súčasne s čerpaním výpovednej lehoty pri prepustení zamestnanca z organizačných dôvodov. Do Zákonníka práce by sa mala vrátiť možnosť uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti s rozsahom do 10 hodín týždenne na obdobie jedného roka. Upraviť by sa tiež mali ustanovenia Zákonníka práce, ktoré sa týkajú noriem spotreby práce. Aj keď vládou schválený návrh je už korigovaný v porovnaní s pôvodným návrhom z dielne ministerstva práce, opozícia ho odmieta ako škodlivý a výhrady k nemu majú naďalej aj koaliční partneri Smeru-SD. Napriek vyhláseniam premiéra Roberta Fica, že novela musí prejsť v podobe schválenej vládou, pri prerokúvaní vo výboroch doň opoziční i koaliční poslanci, vrátane poslancov Smeru-SD, presadili viacero obsahových zmien.
Parlament sa bude v prvom čítaní zaoberať aj návrhom novely zákona o dani z príjmov. Podľa predlohy opozičných poslancov Júliusa Brocku (KDH), Ivána Farkasa (SMK) a Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) by sa sadzba dane mala pre fyzické i právnické osoby znížiť z 19 na 17 percent a zároveň by sa zmenilo rozdelenie výnosu dane z príjmov fyzických osôb pre obce zo súčasných 70,3 percenta na 75 percent a pre VÚC zo súčasných 23,5 percenta na 25 percent. Navrhovaná právna úprava bude mať podľa navrhovateľov pozitívny vplyv na hospodárenie obyvateľov a podnikateľskej sféry, keďže vplyvom zníženia sadzby dane sa zvýšia čisté príjmy pracujúcich - a tým aj životná úroveň obyvateľstva. Právnickým osobám sa znížením daňovej sadzby má vytvoriť väčší priestor na reinvestície zisku. Navrhovatelia predpokladajú pozitívny vplyv navrhovanej úpravy na podnikateľské prostredie a na zamestnanosť v SR. Pri hlasovaní o ňom dúfajú aj v podporu poslancov koaličných SNS a ĽS-HZDS. Premiér Fico označil tento návrh za sabotáž.
Zúžiť imunitu poslancov len na výroky a hlasovanie v parlamente je cieľom návrhu ústavného zákona, ktorým sa bude parlament opäť zaoberať na podnet skupiny opozičných poslancov. Podľa návrhu by nemal byť na trestné stíhanie poslanca a na jeho zadržanie, ak bol pristihnutý pri páchaní trestného činu, potrebný súhlas Národnej rady SR, pri sudcoch súhlas Ústavného súdu SR. Podľa predsedu parlamentu Pašku nemajú opozičné návrhy komplexný charakter a oznámil, že navrhne úplné zrušenie poslaneckej imunity, vrátane imunity vzťahujúcej sa na výroky. Väčšina poslancov vrátane koaličných však s Paškovým návrhom nesúhlasí.
Poslanci budú na 11. parlamentnej schôdzi rozhodovať o definitívnej podobe 30 noriem, z čoho je 24 vládnych, vrátane zákona súvisiaceho so vstupom Slovenska do schengenského priestoru, ktorý parlament prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. V prvom čítaní je 15 návrhov, z ktorých vláda predkladá deväť. Poslanci tiež prerokujú dva návrhy medzinárodných zmlúv. Paška dúfa, že NR SR schváli aj nového viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Vláda na tento post nominovala Viliama Ostrožlíka. Parlament bude na neverejnom rokovaní diskutovať o správach tajných služieb a obchodovaní s vojenským materiálom. V tajnej voľbe by mali poslanci zvoliť člena Rozhlasovej rady.