Premiér Robert Fico dnes opäť obvinil časť médií, že o jeho vláde informujú nepravdivo a neobjektívne. Väčšina médií sa stala politickou opozíciou koalície, povedal v diskusnej relácii Slovenskej televízie Fico, ktorý rok po parlamentných voľbách tiež vyzdvihol činnosť kabinetu pod jeho vedením.
"To už je prakticky nenormálne, čo dokážu média vyprodukovať na adresu (koalície). Z väčšiny médií sa stala politická opozícia tejto vládnej koalície, čo je absolútne neúnosné," tvrdil Fico. "Najsmutnejšie je pri tom množstve nepravdivých a neobjektívnych informácií, že zo súkromných médií sa podľa všetkého najobjektívnejším denníkom stáva bulvárny Nový čas," dodal.
Poznamenal, že v mediálnej oblasti vláda určite urobí opatrenia, tie však bližšie nekonkretizoval. Členovia kabinetu sa ešte v apríli zhodli na tom, že chcú do zákona presadiť, aby médiá museli uverejňovať nesúhlasné reakcie politikov na publikované informácie. Už vtedy kabinet tvrdil, že média napríklad ignorujú právne inštitúty, ktoré majú zabezpečiť hlavne opravu nepravdivých údajov. Fico dlhodobo vyčíta novinárom, že sú voči vláde jeho Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS zaujaté.
Súčasný kabinet podľa Fica doteraz urobil v sociálnej oblasti viac ako predchádzajúce dve vlády Mikuláša Dzurindu za osem rokov. Vláda chce opäť vyplatiť na konci roka príspevok dôchodcom a od januára znovu výrazne zvýšiť príspevok pri narodení dieťaťa možno až na 25.000 až 30.000 korún, povedal Fico. Od začiatku tohto roka dostávajú rodičia na prvé dieťa 15.460 Sk; v tejto sume je započítaný aj jednorazový príspevok štátu 4460 Sk, ktorý dostávali rodičia počas vlaňajška a na ktorý majú nárok aj pri narodení ďalších detí.
Fico včera počas Dňa sociálnej demokracie povedal, že nebude hľadieť na pisálkov, tváriacich sa ako komentátori a že ich "miluje". Viac nájdete tu.
Slota si nesie zodpovednosť sám
Slota si nesie svoju mieru zodpovednosti za svoje výroky, uviedol Fico v súvislosti s hanlivými výrokmi predsedu SNS Jána Slotu na adresu homosexuálov. Fico pre STV dodal, že súčasná vláda neprijme žiadne opatrenia alebo rozhodnutia, ktoré by išli proti jej demokratickému charakteru a mohli v tomto smere vyvolať akékoľvek pochybnosti.
Vo vláde sú aj slabšie ministerstvá
Slovenská vláda musí vytvoriť také podmienky, aby sa slovenskí občania vracali zo zahraničia domov a je to jednou z troch zásadných priorít tejto vlády do budúcnosti, uviedol premiér Robert Fico. Podľa premiéra je neprijateľné, aby Slováci "doma vyštudovali vysokú školu a potom niekde prebaľovali deti". Ďalšou prioritou vlády bude podľa Fica uľahčiť sociálne a ekonomicky slabším ľuďom prechod od zmien po roku 1989 k životnej úrovni zodpovedajúcej štandardu Európskej únie. Ako tretiu prioritu Fico označil vypracovanie stratégie o tom, čo so Slovenskom v nasledujúcich obdobiach.
Vo vláde sú silnejšie a slabšie ministerstvá, uviedol Fico a dodal, že sa nezamýšľa nad výmenou niektorého z ministrov. Vo vládnej koalícii neboli podľa neho žiadne vážne konflikty, súčasná vládna konštelácia je podľa Fica dobrou alternatívou a predpokladom na plnenie zámerov strany Smer-SD, ktoré by najsilnejšia strana na slovenskej politickej scéne nedokázala plniť s KDH, SMK a SDKÚ-DS. Za najväčší úspech svojej vlády Fico považuje to, že sa jej s väčšími alebo menšími úspechmi podarilo jej politiku orientovať na ľudí.
V zahraničnej politike ide predovšetkým o moc a peniaze, nie o hodnoty, uviedol Fico. Dodal, že do Líbye by išiel znova, ak by si to záujmy SR vyžiadali. Premiér si nemyslí, že by sa vzťahy Slovenska s Maďarskom zhoršili. SR sa bude podľa jeho slov správať ako člen Európskej únie a NATO. Iracká otázka sa v zásade netýka NATO, je to len vec jednej veľmoci, preto sme svoj kontingent odtiaľ stiahli, pripomenul.
O budúcnosť tejto koalície sa neobávam
Premiér Robert Fico sa neobáva o budúcnosť súčasnej vládnej koalície, ktorú považuje za maximálne stabilnú a očakáva, že s dobrými výsledkami vydrží až do konca volebného obdobia.
Za najväčší úspech vládneho zoskupenia považuje to, že sa im darí orientovať na ľudí tak, aby dokázali dôstojne prekonať ťažké obdobie od roku 1989, keď sa SR približuje k životnej úrovni krajín EÚ. "Táto politika má podporu verejnosti. To len potvrdzuje správnosť našich rozhodnutí z júla 2006, keď sme zostavovali vládu," zdôraznil.
Fico poznamenal, že po minuloročných parlamentných voľbách bolo jasné, že Smer-SD si bude hľadať takých partnerov, s ktorými môže presadzovať silný sociálnodemokratický program, čo so súčasnými opozičnými stranami nebolo reálne. "Orientácia na sociálne a ekonomické výzvy, na to potrebujete silné politické zázemie v parlamente a to bolo možné len v takej zostave, akú sme minulý rok vytvorili."
"My dnes musíme na úkor iných oblastí života nájsť peniaze, aby sme vykryli výpadok v Sociálnej poisťovni, ktorý je spôsobený tým, že súkromný druhý kapitalizačný pilier vyťahuje peniaze zo Sociálnej poisťovne," povedal.
V oblasti zdravotníckych reforiem sa Fico netají tým, že chcú vytvoriť jednu verejnoprávnu zdravotnú poisťovňu a v parlamente idú kvôli tomu podľa neho "otvoriť vojnu". "Ak chceme urobiť poriadok v zdravotníctve, musia byť peniaze vyzbierané do ZP použité na slovenské zdravotníctvo," prízvukoval. Dodal, že štát musí mať kontrolu nad finančnými tokmi z verejného zdravotného poistenia. Existenciu súkromných ZP neodmietol, ale len v súkromnom prostredí.
V súvislosti s reprofilizáciou zdravotníckych zariadení pripomenul, že je nedostatočný počet sociálnych lôžok, na ktoré budú postupne zmenené niektoré nemocničné.
Fico podotkol, že vláda je veľmi aktívna v zahraničnej politike a plní si svoje záväzky vyplývajúce z nášho členstva v NATO a EÚ, ale v tejto oblasti sa bude sústreďovať predovšetkým na jej ekonomický rozmer.
Keby sme boli vo vláde sami, dividendy sú už dávno zdaňované
Zníženie sadzby DPH na učebnice a internet by mala slovenská vláda zaviesť ešte pred prechodom na euro, konkrétne 1. januára 2008, uviedol premiér Robert Fico, keď hodnotil doterajšie pôsobenie jeho vládneho kabinetu. Za reformný úspech svojej vlády považuje deväťpercentné zníženie DPH na lieky a dodal, že bývalá vláda nereformovala zdravotníctvo, ale skôr ho privatizovala. Súkromné zdravotné poisťovne nesmú podľa premiérových slov produkovať zisky z verejných finančných prostriedkov, ale mali by si na podnikanie brať úvery.
Na zvyšovaní výkonnosti slovenskej ekonomiky majú podľa Ficových slov zásluhu Slováci, ktorí sú ochotní tvrdo pracovať za nízke mzdy, a nie investori, hoci podiel zahraničného kapitálu na raste slovenskej ekonomiky nespochybnil.
Ak by bola strana Smer-SD vo vláde sama, dividendy by boli už dnes zdaňované, uviedol Fico na margo rozloženia politických síl v SR. Dodal, že Slovensku by prospeli dva prúdy: stredoľavý a konzervatívny, aby sa programové zámery vlád dali lepšie zosúlaďovať. Teraz musí strana Smer-SD rešpektovať názory koaličných partnerov, ktorí nemusia byť ideovo vo všetkom rovnako orientovaní ako strana Smer-SD, dodal Fico.
Autor: ks

Beata
Balogová
