Michaľany 17. júna (TASR) - Zásadný nesúhlas so zmenou koncepčných a programových dokumentov pre obdobie 2007 - 2013 pri čerpaní eurofondov na zásobovanie pitnou vodou, odkanalizovanie a čistenie vôd vyjadrilo v protestnom liste Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR združenie zemplínskych obcí mikroregiónu Roňava so sídlom v Michaľanoch v okrese Trebišov.
Podľa Jaroslava Barilu, predsedu správnej rady mikroregiónu združujúceho 14 obcí, majú výhrady k podmienke, vyžadujúcej na schválenie projektu počet 2000 takzvaných ekvivalentných obyvateľov samostatne, a nie na základe združenia obcí.
"Je to pre nás likvidačná podmienka, pretože ju nemôže splniť 90 percent obcí okresu," zdôraznil Barila. Pripomenul, že obce mikroregiónu Roňava sú väčšinou súčasťou samostatných združení pre výstavbu vodovodu a kanalizácie, a to na základe doteraz platných podmienok na zaradenie do projektov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, či už ide o projekt Južný Zemplín alebo ďalšie. Navyše na ich prípravu už jednotlivé združenia vynaložili nemalé financie a v mnohých prípadoch boli vydané aj stavebné povolenia.
"Žiadame vládu SR, aby boli aglomerácie na východnom Slovensku prehodnotené reálne v prospech kvality života obyvateľov," zdôrazňuje sa v protestnom liste MŽP SR. V mikroregióne Roňava sú presvedčení, že vzhľadom na geograficko-demografický charakter územia Slovenska má svoje opodstatnenie spájať viaceré obce do aglomerácie so spoločnou ČOV, čím sa zabezpečí jej lepšie využitie a účinnejšie čistenie odpadových vôd.
Podľa hovorcu MŽP SR Petra Višvádera podmienka čerpať eurofondy pre 2000 ekvivalentných obyvateľov samostatne vyplýva z požiadaviek EÚ. Ako pripomenul, obce, ktoré ju nespĺňajú, "nie sú odrezané od možnosti získať peniaze na túto infraštruktúru". Ide okrem iného napríklad o dotáciu z Environmentálneho fondu či možnosť takzvaného mäkkého jednopercentného úveru.