Staronový predseda Kresťanskodemokratického hnutia Pavol Hrušovský nesúhlasí s názorom Vladimíra Palka, že strana je v kríze. Situácia, v ktorej sa nachádza KDH podľa Hrušovského "nie je ideálna, ale nie je až taká dramatická, že by sme museli hovoriť o vážnej kríze alebo stave, ktorý nedokážeme vyriešiť“. V diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk zhodnotil súťaž o funkciu predsedu strany ako korektnú a zodpovednú. Prioritou na najbližšie obdobie pre Hrušovského bude konsolidácia a zjednotenie strany. Nevidí dôvod na to, aby KDH rozdeľoval názor na prípadnú spoluprácu so Smerom-SD. Otázku spoločného vládnutia označil za hypotetickú, pretože vládna koalícia je stabilná.
"Predpokladám, že po sobotňajšom sneme sa situácia v hnutí upokojí a všetci si uvedomíme svoju zodpovednosť a začneme pracovať na vízii politiky KDH, ktorú som včera predstavil všetkým delegátom," povedal Hrušovský v diskusnej relácii STV O 5 minút 12.
KDH chce spolupracovať s každou politickou stranou, ktorá je programovo a ideovo blízka hodnotám KDH, a teda najmä s SDKÚ-DS a SMK, aj keď v niektorých oblastiach politiky nemajú spoločný názor na to, ako ju presadzovať. "Zatiaľ je predčasné o tom hovoriť, lebo táto vládna koalícia je pevná, stabilná a lídri strán si rozumejú výnimočne dobre. Slovensku nehrozí, že by prišlo k rekonštrukcii vlády," povedal Hrušovský. Jeho hlavnou prioritou, ako povedal, je sústrediť sa na úspešnú politiku do budúcich parlamentných volieb a získať pre KDH väčší vplyv.
Hrušovský pripustil, že KDH postaví v prezidentských voľbách svojho vlastného kandidáta. Dodal však, že diskusia vnútri hnutia o tejto téme ešte nezačala. V tejto súvislosti nevylúčil ani svoju vlastnú kandidatúru na funkciu hlavy štátu.
Slota: V KDH zvíťazil rozum
V Kresťanskodemokratickom hnutí (KDH) zvíťazil rozum, uviedol pre Slovenskú televíziu (STV) v relácii O 5 minút 12 predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota v reakcii na výsledky sobotňajšieho snemu KDH, na ktorom do funkcie predsedu strany opätovne zvolili Pavla Hrušovského. Slota dodal, že Vladimír Palko a Daniel Lipšic by mu vo funkcii nesedeli, pretože sú mu cudzí a nesympatickí. KDH a SNS sa zhodne opierajú o národný, kresťanský a sociálny pilier, uviedol Slota a dodal, že kresťanským demokratom zazlieval jeho blízku spoluprácu so Stranou maďarskej koalície (SMK), ktorá podľa Slotových slov poškodzuje záujmy Slovenskej republiky. "Veď to je dehonestujúce, pľujú na svoju krajinu, na svoj štát," uviedol. Hrušovský oponoval, že KDH by si nesadlo za jeden rokovací stôl so stranou, ktorej kroky by smerovali k narušeniu územnej a zvrchovanej integrity a suverenity Slovenska.
SNS je podľa Slotu spokojná s prvým rokom počínania si vlády a verí, že prijatie eura od 1. januára 2009 bude dodržané. "Minulá vláda privatizovala, táto vláda je úspešná aj bez toho, že by rozkrádala svoj vlastný majetok," dodal, ale zároveň pripustil, že Dzurindov kabinet urobil aj dobré veci. Odsúdil však reformu zdravotníctva a ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona.
Slota hodnotí pôsobenie svojich troch ministrov v súčasnej vláde uspokojivo, pričom prioritou SNS je reforma školstva, protipovodňové opatrenia a výstavba diaľnic. Spoplatnenie externej formy štúdia by podľa neho malo zamedziť úniku peňazí tretím osobám, ktoré sa nezúčastňujú na štúdiu.
Podľa Hrušovského vláda nerobí zásadné citlivé politické rozhodnutia, ktoré by v očiach verejnosti mali negatívny vplyv na vývoj preferencií, ale je rád, že súčasná koalícia nesiahla na niektoré predchádzajúce reformy.
Tomanová: Nie je sa čoho obávať
Znižovanie odvodových sadzieb do druhého dôchodkového piliera vláda v súčasnosti nepripravuje. Podľa ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej ľudia nemajú dôvod sa o svoje úspory obávať. Ministerstvo však chce navrhnúť dobrovoľný vstup a výstup z kapitalizačného piliera, aby v ňom nemuseli byť tí, pre ktorých to je nevýhodné. "V systéme budú tí, ktorí v systéme budú chcieť byť,“ skonštatovala.
Parametre fungovania druhého piliera sú nastavené dobre, myslí si poslankyňa SDKÚ-DS Iveta Radičová. Vláda by sa podľa nej mala zaoberať prvým pilierom, kde krátke obdobie pre zápočet rokov znižuje dôchodky nízkopríjmovým skupinám.
Autor: ks

Beata
Balogová
