Zdravotnícki odborári sa v utorok 19. júna chystajú na pochod organizovaný Konfederáciou odborových zväzov SR na podporu Zákonníka práce. Chcú tak upozorniť na nedobrú situáciu v zdravotníckych zariadeniach a na nevyhnutnosť riešiť otázku ich financovania.
Podľa Tibora Bartu zo Slovenských lekárskych odborov (SLO) sa ešte presne nevie, v akom znení bude schválený Zákonník práce. "Otázkou je, či v súčasnosti je vhodné výrazne trvať na tom, aby sa dodržiavala direktíva EÚ o pracovnom čase a nadčasovej práci," povedal pre TASR. Ak by sa tak stalo, dôjde podľa neho k výraznému prepadu priemerného príjmu najmä lekárov a ostatného zdravotníckeho personálu. Navyše s počtom lekárov, ktorý je v súčasnosti v slovenských zdravotníckych zariadeniach, je ilúzia si myslieť, že plnenie tejto direktívy bude možné. "Znížením počtu nadčasových hodín zdravotníci prídu o časť mzdy. Lebo v 30-tisícovej mzde lekárov je započítaných päť až šesť služieb za mesiac. Preto neviem, či je najvhodnejšie ísť demonštrovať za prijatie Zákonníka práce s takýmto znením," konštatoval Barta. Ak by sa pochodom malo poukázať na negatívne javy v súčasnom zdravotníctve a na to, že nadčasové hodiny sú jediným spôsobom udržania si životnej úrovne lekárov, Barta s aktivitami odborárov súhlasí.
Tento týždeň Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZ a SS) a Asociácia fakultných nemocníc SR (AFN SR) podpísali dodatok ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa. Ten zaväzuje riaditeľov 15 asociovaných zariadení upraviť platy všetkým zamestnancom od 1. júna tohto roka o 10 percent oproti súčasnému stavu.
Kým Bartovi sa podpísaný dodatok pozdáva, šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár ho vyhlásil za neplatný. Odôvodnil to tým, že pri podpise neboli zástupcovia ostatných odborových organizácií. Kollár tvrdí, že podpísanie tohto dodatku "v žiadnom prípade situáciu v zdravotníctve neupokojí".
Zdravotnícki odborári trvajú na 30-percentnom zvýšení miezd v tomto roku. Barta chápe podpísanie dodatku ako letnú prestávku v aktivitách SOZZ a SS a zároveň finančné zabezpečenie pre zdravotníkov od 1. júna. Poukázal na to, že v danom prípade išlo o ústupok zo strany AFN SR, ale aj odborárov, lebo ich požiadavka bola zvýšiť mzdy o 30 percent už od 1. apríla.
Na budúci týždeň sa očakáva rokovanie medzi SOZZ a SS a vedením Asociácie nemocníc Slovenska. Pre TASR to potvrdil podpredseda SOZ Andrej Kučinský.
Odborári okrem zvýšenia miezd žiadali tiež zrušiť proces transformácie zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti, ktorý je momentálne len pozastavený. LOZ požadovalo aj úpravu legislatívy vrátane nadčasovej práce zdravotníckych pracovníkov v súlade s normami Európskej únie.