Staré Hory 17. júna (TASR) - Na jún až netradične začali v tomto roku v lesoch rásť huby. Obzvlášť opatrní by však mali byť ľudia pri ich zbieraní. Neodborníci, ak nechcú mať problémy, by mali dodržiavať najdôležitejšiu zásadu, a to nezbierať huby, ktoré nepoznajú.
"Niektoré jedovaté druhy húb sa totiž veľmi podobajú na jedlé a môže dôjsť k ich zámene. Takú muchotrávku tigrovanú či zelenú, ktoré sú nebezpečne až smrteľne jedovaté, si niekto môže zameniť s muchotrávkou červenkastou, ktorá je výbornou jedlou hubou," konštatoval pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Pri vychádzkach do prírody v týchto dňoch mnohých ľudí upútajú podmanivo sfarbené plody viacerých rastlín, kríkov a stromov. Tie najmä zvedavé deti priam zvádzajú na ochutnanie. Viaceré takéto oku lahodiace plody rastlín a drevín môžu deťom, ale aj dospelým, spôsobiť väčšie či menšie zdravotné problémy, dodal Saniga.
V lesoch "striehne" na ľudí nebezpečný ľuľkovec zlomocný. Je to statná trváca bylina dorastajúca až do výšky 1,5 metra s charakteristickými vajcovitými listami a hnedofialkastými zvončekovitými kvetmi. Tie sa neskôr premenia na čierne bobule, podoprené zelenými kališnými lístkami. Celá rastlina je mimoriadne jedovatá, pretože obsahuje alkaloidy, ktoré pôsobia na nervový systém a môžu spôsobiť až smrť človeka.
Jedovatou rastlinou, ktorá rastie v lesnom prostredí, je tiež vranovec štvorlistý. Trvalka so vzpriamenou byľou, dorastajúca do výšky okolo 40 centimetrov so štyrmi elipsovitými listami. Plod je jedovatá čierna bobuľa, ktorá môže lákať na odtrhnutie a ochutnanie. Aj jedovaté červené plody konvalinky voňavej môžu zvádzať, aby sme ich ochutnali. Navyše jej listy si môže niekto pomýliť s liečivými listami cesnaku medvedieho. Aj červenkasté plody kríčka lykovca jedovatého a tisu obyčajného sú jedovaté.
Na lúkach rastie jedovatá jesienka obyčajná, ktorej kvety sa podobajú šafranu. Jesienka však na rozdiel od šafranu kvitne na jeseň. Veľké, lesklé, podlhovasto kopijovité listy vyrastajú na jar a vytrvajú sa až do leta. Táto rastlina obsahuje smrteľne jedovatý kolchicín, ktorý sa "v dobrom" využíva v lekárstve, ako aj v šľachtiteľskom výskume.
mb pa