Podľa návrhu odboru výstavby a dopravy mestského úradu, domy treba čo najskôr zbúrať. Vo svojom stanovisku sa opierajú o závery stavebno-technického posudku, v ktorom sa konštatuje dezolátny stav objektov, hygienicky neúnosná situácia, zlé protipožiarne opatrenia a nebezpečnosť lokality. Rozhodnutie na ich likvidáciu vydal stavebný úrad ešte v decembri minulého roka. Náklady na likvidáciu stavby nie sú však zahrnuté v pláne investičnej výstavby pre tento rok.
Posledných nájomníkov mesto odtiaľ vysťahovalo začiatkom roka. Likvidácia stavby však vychádza na šesť mil. Sk, čo vysoko prekročuje pôvodný rozpočet. Dôvodom je nebezpečný azbest, ktorý asanáciu predražuje. Problémom sa zaoberali aj členovia mestskej rady, ktorí nerozhodli o likvidácii domov a poverili prednostu úradu Jozefa Višňovského pripraviť zámer budúceho využitia lokality. Podľa jeho vyjadrenia, splniť túto úlohu nebude ľahké. Ak mesto po asanácii bude chcieť tieto pozemky predať, musí do ich ceny zahrnúť aj náklady s tým spojené. Ak by sa rozhodlo na tomto mieste stavať nové byty, aj ich cena bude predražená. Prednosta zastáva názor, že najlepším riešením bude predať uvedenú lokalitu aj so schátranými domami.
V polorozpadnutých domoch v súčasnosti prespávajú bezdomovci, ktorí spôsobili už niekoľko požiarov. V okolí domov vyrastá divoká skládka. Podľa Višňovského, do jedného z domov sa nasťahovala 11-členná rodina s malými deťmi, ktorú predtým deložovali ako neplatičov z bytu v lokalite Stará tehelňa. Domy na Čapajevovej monitoruje mestská polícia. No ani jej príslušníci nezabránili škodám, ktoré spôsobil požiar na susednom dome. Neustrážili ani železné poklopy, ktoré tu chýbajú na kanáloch. O ďalšom osude polorozpadnutých domov na Čapajevovej ulici musia rozhodnúť mestskí poslanci.
km;bl;fa