BRATISLAVA 17. júna (SITA) - Vláda Roberta Fica bola na vedenie Slovenska nepripravená, preto je nekompetentná a neschopná riešiť problémy ľudí. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave týmito slovami zhodnotil rok vládnutia strany Smer-SD predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. "Pripomeňme len prvé pokusy po parlamentných voľbách zrušiť rovnú daň, zaviesť progresívne zdanenie, zaviesť milionársku daň, individuálne zdaňovať monopoly - nič, ale absolútne nič z toho sa nepresadilo," vyhlásil.
Kroky súčasnej vlády ilustroval Dzurinda na príklade zníženia DPH na lieky. Podľa neho sa toto opatrenie, ktoré si vyžiadalo 2,7 miliardy korún zo štátneho rozpočtu, neodrazilo na znížení cien liekov pre spotrebiteľov, zohralo však úlohu v prospech veľkých farmaceutických firiem. "Vláda Smeru je dezorientovaná, nevie, ako smerovať Slovensko, je to len akési prešľapovanie na mieste, cielené kupovanie si jednotlivých voličských skupín, čo by som jazykom Roberta Fica nazval ako kupčenie s voličom," dodal Dzurinda.
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš označil praktiky vlády ako pseudosociálne. Reagoval tak na opatrenia vlády v súvislosti s chudobou na Slovensku. "Najviac ohrozenou skupinou sú mnohopočetné rodiny, vláda však zvýšila príspevok len za narodenie prvého dieťaťa, čo sa týchto rodín netýka. To, čo sa jej naozaj darí, je klamať ľudí," uviedol Mikloš. Predstavitelia SDKÚ-DS zdôraznili, že súčasný pozitívny vývoj slovenskej ekonomiky je výsledkom reforiem uskutočnených za ich vlády.
Lídri SDKÚ-DS poukázali aj na niekoľko Ficových kritických výrokov z čias, keď bol v opozícii a na zmenu jeho rétoriky v premiérskom kresle. Napriek tomu, že v opozícii žiadal zníženie spotrebnej dane, cenu pohonných hmôt nedokázala zmeniť ani jeho vláda. Rovnako neopodstatnene Fico podľa Dzurindu kritizoval i centralizáciu Slovenska a regionálne rozdiely. Podľa SDKÚ-DS, v období od júla 2006 do mája 2007 išlo až 63 percent štátnych stimulov do krajov s najvyššou mierou zamestnanosti a iba 31 percent do zón s vysokou mierou nezamestnanosti, čo predstavuje osem miliárd do krajov s nízkou nezamestnanosťou a iba štyri miliardy do krajov s vysokou nezamestnanosť. "Vládou chválený program verejných investícií na roky 2008 až 2010 hovorí o tom, že zo sumy približne 400 miliárd korún sa vláda chystá preinvestovať až 43 percent v Bratislavskom VÚC a iba 19 percent dokopy v obidvoch východoslovenských krajoch," povedal Dzurinda.