Bratislava 18. júna (ČTK) - Parlamentný výbor pre sociálne veci a bývanie dnes odporučil plénu schváliť novelu Zákonníka práce s viacerými pozmeňovacími návrhmi. Výbor súhlasil tiež s niektorými opozičnými pripomienkami. Poslanci budú o chystaných zmenách v pracovnom práve definitívne hlasovať na schôdzi, ktorá sa začne v utorok. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) by uvítala, ak by materiál prešiel v podobe, ktorú navrhla vláda.
Väčšina poslancov výboru súhlasila s tým, aby sa lekárom do pracovného času započítavala aj pohotovosť, počas ktorej síce nepracujú, ale musia byť pripravení na službu nastúpiť. Práve sociálny výbor je gestorským orgánom pri zmenách Zákonníka práce. Chystané zmeny v zákonníku, ktoré by mali zvýšiť ochranu pracujúcich a priniesť ďalšie výhody pre odborárov, už skôr kritizovali napríklad zástupcovia firiem a opozícia.
Členovia výboru dnes tiež podporili návrh na sprísnenie možností vstupu odborárov na pracovisko a rozšírenie práva zamestnanca na okamžité skončenia pracovného pomeru o prípad, keď mu zamestnávateľ nevyplatí cestovné náhrady. Zatiaľ čo minulý týždeň súhlasili s viacerými návrhmi poslankyne opozičnej SDKÚ-DS Ivety Radičovej, ktoré podľa nej lepšie zosúladia rodinný život s prácou, dnes ich odmietli.
"Určite ešte príde k posunom v rámci Zákonníka práce. Budeme rokovať aj s koalíciou," povedala novinárom po skončení rokovania výboru Radičová. Exministerka práce očakáva, že opozičné návrhy podporí tiež menšia koaličná strana ĽS-HZDS.
Odborová centrála by zase privítala, keby poslanci v predlohe zmeny neurobili. "Našou ambíciou je, aby Zákonník práce prešiel v podobe schválenej vládou," povedal dnes novinárom viceprezident KOZ Vladimír Mojš. Zmeny základnej pracovnoprávnej legislatívy zhodnotia odbory až po definitívnom schválení materiálu v parlamente.
Odborom sa nepáči napríklad snaha sprísniť oproti vládnej predlohe podmienky uvoľňovania pracovníkov na výkon odborárskej činnosti či opakovaného uzatváranie pracovných pomerov na dobu určitú alebo vypustenie ustanovenia, ktoré zamestnancom zaručí odstupné aj v prípade práce počas výpovednej lehoty.
Premiér Robert Fico, ktorý novelu Zákonníka práce označil za zákon roka, výraznejšie úpravy v pléne vylúčil. Pripustil však, že materiál môže prejsť s drobnými úpravami poslancov. K návrhu mali výhrady okrem zamestnávateľov a opozície aj menšie vládne strany ĽS-HZDS a SNS. Šéf národniarov Ján Slota sa však už skôr vyjadril, že Zákonník práce v parlamente prejde "v súlade s programovým vyhlásením vlády". Ak zmeny schváli parlament a podpíše prezident, začnú platiť od septembra.