Poľský premiér Jaroslaw Kaczyński dúfa, že sa v spore o podobu európskej ústavy podarí dosiahnuť kompromis, naďalej však presadzuje svoj návrh nového systému hlasovania v Európskej únii. Kaczyński to povedal po stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej štvorky. S Poľskom sympatizuje aj Česko, naopak Slovensko a Maďarsko sú za čo najväčšie zachovanie súčasného návrhu európskej ústavy.
"Dúfam, že nebudeme musieť použiť veto," povedal Kaczyński, podľa ktorého by bol kompromis ľahko dosiahnuteľný. Varšave sa nepáči návrh volebného systému v EÚ a tvrdí, že Poľsku prisudzuje menší význam, ako by podľa veľkosti a počtu obyvateľov malo mať.
Sympatie voči poľskému návrhu potvrdil aj český premiér Mirek Topolánek. Pripomenul, že Česko nechce nový dokument nazývať "ústavnou zmluvou" a okrem poľského návrhu podporuje aj podnety iných krajín.
"My nemáme mandát od súčasnej vládnej koalície, aby sme na tom poľskom návrhu zomreli a vetovali kvôli tomu prípadný kompromis. Ale ten návrh podporujeme, on zlepšuje naše postavenie," povedal Topolánek. Česko bude podľa neho robiť všetko pre to, aby sa našiel "mix" opatrení, ktoré zaistia štátom určitú kontrolu nad presunmi kompetencií.
Predseda slovenskej vlády Robert Fico naopak zdôrazňoval, že EÚ by mala tému čo najskôr uzavrieť a vychádzať zo súčasného návrhu. "Uzavrime tento proces, pretože sa traumatizujeme," vyhlásil.
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány sa k Ficovi pripojil a povedal, že hľadanie iného riešenia, ako je dohodnuté v súčasnom návrhu európskej ústavy, by spôsobilo niekoľkoročné diskusie.
Za kompromis a dohodu na podobe euroústavy sa v Bratislave prihováral aj portugalský premiér José Sócrates, ktorého krajina bude od júla Európskej únii predsedať. Novinárom povedal, že ak by sa krajiny EÚ nedohodli, zaplatili by "veľkú daň".
Proti odkladaniu Schengenu
Premiéri Slovenska, ČR, Maďarska a Poľska dnes na bratislavskom summite vyšehradskej skupiny jednoznačne odmietli hlasy z Rakúska o posunutí termínu vstupu krajín V4 do Schengenského priestoru, ktorý je naplánovaný na 1. januára 2008.
Predsedovia vlád V4 zároveň zamietli návrh, aby Rakúsko štyri mesiace mohlo kontrolovať hranice so susedmi podľa súčasného stavu aj po určenom termíne. "Veľmi dôrazne musíme povedať našim rakúskym kolegom, že s týmto nesúhlasíme, nie sú dva druhy Schengenu," uviedol na tlačovej konferencii premiér Maďarska Ferenc Gyurcsány.
Slovenský premiér Robert Fico konštatoval, že všetky štyri krajiny potvrdili záujem vstúpiť do Schengenu od začiatku roku 2008. "Akékoľvek vyhlásenia z iných krajín proti tomuto termínu sú neprijateľné," povedal.
Slovensko a ČR získali na summite podporu poľského a maďarského premiéra, aby sa zasadnutie jadrového fóra EÚ konalo striedavo v Bratislave a Prahe. Najbližšie stretnutie fóra by sa malo konať na jeseň tohto roku v hlavnom meste Slovenska.
Premiéri V4 sa ďalej opätovne vyslovili za zrušenie vízovej povinnosti voči svojim krajinám zo strany USA. Očakávajú pritom, že portugalské predsedníctvo EÚ bude pokračovať v tlaku na Washington v tejto otázke. "Existuje dnes veľmi pozitívna a priaznivá atmosféra na to, aby sa s krajinami V4 zaobchádzalo rovnako tak, ako sa zaobchádza so starými štátmi EÚ pokiaľ ide o vízovú povinnosť voči USA," prízvukoval predseda vlády SR.
Na summite bol prítomný aj portugalský premiér José Sócrates, ktorý informoval o prioritách predsedníctva svojej krajiny v EÚ v nasledujúcom polroku.
Premiér Fico odovzdal českému kolegovi Mirkovi Topolánkovi rotujúce predsedníctvo zoskupenia na nasledujúce ročné obdobie. Topolánek skonštatoval, že predseda vlády Fico v rámci slovenského predsedníctva nasadil vysokú latku, ktorú sa on bude snažiť udržať. Počas ich šéfovania vo Vyšehradskej skupine sa zamerajú na dokončenie procesu vstupu do Schengenu a pokračovanie diskusie o energetickej bezpečnosti.
V súvislosti s vybudovaním protiraketového systému na území ČR a Poľska český predseda vlády vyhlásil, že táto problematika spadá do otázky susedských vzťahov, pričom s okolitými krajinami o tom hovoria na štandardnej úrovni. "Patrí to do bilaterálneho zmluvného vzťahu medzi ČR a USA a nepochybne to tiež patrí do problematiky NATO." Pripomenul, že ruská rétorika sa v tomto ohľade značne zmiernila. Nepredpokladá však, že český parlament o tejto otázke rozhodne v tomto roku.
Frattini: Je dôležité, aby Česko pomohlo Slovensku
Eurokomisár pre spravodlivosť, slobodu a vnútornú bezpečnosť Franco Frattini nepochybuje o tom, že schengenský priestor sa v decembri 2007 rozšíri o nových členov únie, vrátane ČR a SR, pričom nepripúšťa, že by mohlo dôjsť k odkladu. Nabáda však Česko, aby pomohlo Slovensku.
Je dôležité, aby Česko pomáhalo svojmu susedovi, Slovensku. Slováci robia pokroky, ale malo by sa im pomôcť, vyhlásil v rozhovore pre český denník Právo eurokomisár Frattini, ktorý minulý týždeň navštívil Prahu.
Na konci septembra navrhnem, aby k symbolickému otvoreniu hraníc došlo ešte pred Vianocami, konštatoval eurokomisár a odmietol špekulovať o odklade či alternatíve rozšírenia schengenského priestoru.
Viem, že konečné rozhodnutie bude prijaté jednohlasne Radou ministrov, ale otvorene povedané nevidím žiadnu možnosť B, zdôraznil Franco Frattini, ktorý sa usiluje aj o to, aby USA a Kanada zrušili vízovú povinnosť pre nových členov EÚ. Situácia, keď jedni víza majú a iní nie, je neprijateľná.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed
Autor: R

Beata
Balogová
