PREŠOV 18. júna (SITA) – Soľnobanský čipkársky cech z Prešova organizuje od štvrtka 21. júna v priestoroch Slovenského technického múzea v budove historických Solivarov Medzinárodný festival paličkovanej čipky. Počas troch dní na 350 metroch štvorcových predvedie svoje umenie asi 70 čipkárok zo siedmich krajín Európy. Ako informovala na dnešnej tlačovej besede predsedníčka cechu Barbora Šimková, vo vyše sto kójach budú svoje čipky predvádzať paličkárky z Estónska, Poľska, Čiech, Belgicka, Maďarska a Chorvátska. Zaujímavosťou je, že Chorvátky prezentujú slovinskú čipku, lebo túto tradíciu prevzali ešte počas trvania spoločného štátu. Zo Slovenska príde predstaviť svoju techniku paličkovania 11 regiónov a osobností, medzi nimi nebudú chýbať vychýrené piešťanské či krajnianske čipky, vzory z oblasti Španej Doliny, Hontu a Gemera, ale predovšetkým domáce čipky zo Soľnej Bane.
Súčasťou festivalu bude škola čipky, kde si jednotlivé čipkárky vymieňajú svoje postupy, ale vyskúšať si umenie paličiek môže aj laik. V útrobách bývalých soľných pecí varne František organizátori inštalovali päť výstav paličkovanej čipky, kde bude asi 500 prác. Počas dvoch dní vo štvrtok a v piatok budú módne prehliadky, na ktorých diváci môžu obdivovať modernú čipku ako súčasť odevných doplnkov. K festivalu patria aj sprievodné akcie. Vo štvrtok o 19:00 v kostole sv. Mikuláša v Prešove zaznie organový koncert v podaní Lívie Teigiszerovej, študentky fínskej Sibeliovej akadémie. V Krajskom múzeu v Prešove otvoria výstavu klasickej soľnobanskej čipky. Festival potrvá do soboty do 17:00.
Medzinárodný festival paličkovanej čipky v Prešove nemá na Slovensku konkurenciu. Ide o jeho v poradí 7. ročník. Pôvodne ho organizovala Stredná umelecká škola v Prešove, kde sa paličkovaná čipka vyučovala ako samostatný odbor. Po druhý raz sa festival koná v priestoroch historických Solivarov.
Paličkovaná čipka niekedy živila ľudí zo Soľnej Bane. Ženy baníkov ťažiacich kamennú soľ počas ťažkých rokov, kedy bane zaliala voda a výroba sa zastavila, prinášali do domácej kasy peniaze z predaja paličkovanej čipky. Jej výroba sa tu udomácnila natoľko, že sa stala tradičným remeslom a je tu živá dodnes. Preto aj na Soľnobanskom jarmoku má ako jedno z nosných remesiel svoje miesto.
Na základnej škole v Solivare výrobu paličkovanej čipky v rámci krúžku vyučovala učiteľka matematiky Barbora Šimková, ktorá je dnes predsedníčkou Soľnobanského čipkárskeho zväzu. Združenie vzniklo pred piatimi rokmi, má 23 členov, medzi ktorými je jeden muž elektrotechnický inžinier na dôchodku Rudolf Minarčík. Priemerný vek členov cechu je 72 rokov. Najstaršou členkou je 81-ročná Irena Pivovarníková.