Bratislava 18. júna (TASR) - Poľský premiér Jaroslaw Kaczynski dnes na záver stretnutia predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky pohrozil, že Poľsko môže počas samitu EÚ vo štvrtok a piatok v Bruseli použiť veto na rokovaniach o osude európskej ústavy. Potvrdil, že Poľsko zásadne trvá na zmene systému hlasovania štátov pri rozhodovaní EÚ.
"Dúfam, že nebudeme musieť použiť veto... Verím, že táto záležitosť bude kompromisne uzavretá, a to tým, že sa dostane do diskusie na medzivládnu konferenciu," uviedol Kaczynski na tlačovej konferencii. Zdôraznil, že hlas občana v jednej krajine EÚ nemôže mať dvojnásobnú váhu ako hlas občana v druhej krajine a musí byť zachovaná rovnoprávnosť štátov. "Preto navrhujeme, aby hlasy všetkých občanov boli takmer rovnaké, to je pre budúcnosť EÚ veľmi dôležitá záležitosť," konštatoval.
Nový systém hlasovania EÚ vyžaduje, aby sa rozhodnutia prijímali dvojitou väčšinou - teda so súhlasom najmenej 55 percent členských štátov únie zastupujúcich najmenej 65 percent populácie EÚ. Varšava navrhuje, aby bol systém hlasovania postavený na matematickej kalkulácii založenej na vzťahu medzi počtom obyvateľov jednotlivých krajín k ich rozlohe, čo by zvýhodnilo stredne veľké krajiny ako je Poľsko.
Český premiér Mirek Topolánek podporil poľskú pozíciu. "Nemáme mandát od súčasnej (českej) vládnej koalície, aby sme na ten poľský návrh ďzomreliď a vetovali kvôli tomu prípadný kompromis, ale ten návrh podporujeme, zlepšuje naše postavenie," povedal.
Slovenský a maďarský predsedovia vlád Robert Fico a Ferenc Gyurcsány sa zhodli, že v reforme inštitúcií už raz únia v euroústave dospela ku kompromisu a je problematické takéto otázky znovu otvárať. Podľa Fica je potrebné vyriešiť reformu EÚ, pretože súčasný stav Európu traumatizuje. "Vláda SR nebude podporovať také zmeny, ktoré by išli proti dohodám, ktoré už boli urobené v rámci takzvanej ústavnej zmluvy," povedal.