lovenskou demokratickou a kresťanskou úniou (SDKÚ), ktorú by volilo 13,2 percenta občanov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý od 28. decembra 2000 do 8. januára 2001 realizoval Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR na vzorke 1070 respondentov. Opýtaní odpovedali na otázku, ktorú stranu, alebo hnutie by volili, keby sa voľby do Národnej rady SR konali už teraz.
Päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do NR SR by prekročila ešte Strana maďarskej koalície (SMK) s 11,5 percenta hlasov, Slovenská národná strana (SNS) s 8,5 percenta, Strana demokratickej ľavice (SDĽ) s rovnými 6 percentami a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom 5,3 percenta hlasov.
Podľa výsledkov prieskumu do parlamentu by sa nedostala Strana občianskeho porozumenia (SOP) s 2,8 percentami. Pod prahom zvoliteľnosti by skončili i Komunistická strana Slovenska s 2,9 percentami a Demokratická strana so ziskom 2,4 percenta. Stranu Stred by volilo 2,3 percenta opýtaných.
Pod jednopercentnú hranicu sa dostali Strana zelených na Slovensku (0,7), Združenie robotníkov Slovenska (0,7), Sociálnodemokratická strana Slovenska (0,6), inú stranu, hnutie a koalíciu by volilo 0,2 percenta občanov.
Preferencie politických subjektov sú vypočítané zo 66,8 percenta potenciálnych voličov, ktorí sa vedeli rozhodnúť pre niektorý uvedený subjekt. Z celkového počtu opýtaných by sa volieb nezúčastnilo 20,6 percenta občanov, čo je oproti výskumu z prelomu novembra a decembra minulého roku nárast o 6 percent. Presne 12,6 percenta opýtaných nebolo rozhodnutých, komu by svoj hlas dali.
Zo strán, ktoré by sa dostali do parlamentu, oproti predchádzajúcemu prieskumu preferencie najviac vzrástli strane SDĽ - o 1,5 percenta. Najväčší pokles preferenčných hlasov zaznamenala SNS o 1,6 percenta.