Bratislava 18. júna (TASR) - Slovensko prvýkrát plní úlohu Kontaktného veľvyslanectva Severoatlantickej aliancie, a to na Ukrajine. Uviedol to dnes veľvyslanec SR na Ukrajine Urban Rusnák na tlačovom brífingu k pôsobeniu SR na poste Kontaktného veľvyslanectva NATO pre Ukrajinu za prvých päť mesiacov činnosti.
Organizovať kontaktné veľvyslanectvo v takej sťaženej bilaterálnej relácii, akou je slovensko-ukrajinská, je úloha, ktorú sa darí zvládať len za sústredeného úsilia a podpory Ministerstva zahraničných vecí SR, Ministerstva obrany SR a slovenského zastúpenia pri NATO v Bruseli, uviedol Rusnák na pôde MZV.
Všetky kroky však musí podnikať kontaktné veľvyslanectvo citlivo, aby sa nedostalo do konfliktu s politickou elitou, poznamenal Štefan Rozkopál, riaditeľ Odboru štátov SNŠ a štátov v oblasti Balkánskeho polostrova. Podľa jeho slov je vnútropolitická situácia na Ukrajine turbulentná. Ak celé ukrajinské spektrum bude zásadne odmietať vstup do NATO a kontaktné veľvyslanectvo bude pôsobiť nátlakovo, aby krajina do aliancie vstúpila, hrozí konflikt, zdôraznil. Dodal, že netreba zabúdať ani na záujmy Ruskej federácie na Ukrajine.
Veľvyslanectvo SR v Kyjeve sa stalo Kontaktným veľvyslanectvom NATO pre Ukrajinu 1. januára s pôsobnosťou na dva roky. Pre zabezpečenie spolupráce v odbornej oblasti Ministerstvo obrany SR vyslalo do tejto štruktúry experta, ktorý zabezpečuje spoluprácu s Ministerstvom obrany Ukrajiny v oblasti poskytovania skúseností z reformy Ozbrojených síl SR, strategického plánovania, obranného plánovania a manažmentu zdrojov MO SR v súlade so štandardmi NATO.
V dôsledku vnútropolitickej krízy však v priebehu apríla a prvej polovice mája boli verejné a mediálne aktivity kontaktného veľvyslanectva utlmené. Po prehodnotení situácie od polovice mája obnovilo svoju činnosť v oblasti verejnej diplomacie v plnom rozsahu.
Celkovo za prvých päť mesiacov veľvyslanec Urban Rusnák zorganizoval 35 stretnutí s poprednými predstaviteľmi ukrajinského politického a verejného života s cieľom prezentovať zámery kontaktného veľvyslanectva a vyjadriť podporu euroatlantickému smerovaniu Ukrajiny, ako aj konkrétnu pomoc pri realizácii tejto politiky.