Teriakovce 19. júna (ČTK) - Obec Teriakovce pri Prešove uvažuje nad využitím miestneho vrtu s geotermálnou vodou, ktorý by mohol slúžiť na výstavbu termálneho kúpaliska či vykurovaných skleníkov. Termálna voda by sa dala použiť i na priemyselné účely, keďže je vrt blízko prešovských solivarov. ČTK to povedal starosta obce Miroslav Angelovič. Teplota vody dosahuje podľa neho 129 stupňov.
"Vrt tu dokončili ešte v 70. rokoch, zatiaľ je jeho výdatnosť odhadnutá na 45 až 65 litrov za sekundu," uviedol Angelovič. Podľa starostu chce obec vrt najprv získať do vlastníctva, zatiaľ totiž patrí štátu. Voda v zdroji je mineralizovaná, nachádza sa v nej napríklad vápnik, ale aj soľ. Keďže teriakovský vrt je v tesnej blízkosti vrtov, ktoré využívajú solivary, odpadová voda by sa dala využiť na výrobu soli.
Prípadné priemyselné využitie vody by obci uľahčilo situáciu. Inak by sa totiž pravdepodobne musel urobiť ďalší vrt, ktorým by silne mineralizovanú vodu tlačili späť do zeme. Takúto vodu totiž nie je možné vypúšťať voľne do krajiny. Náklady na jeden vrt však dosahujú podľa odborníkov z Technickej univerzity v Košiciach až 100 miliónov korún.
Podľa Angeloviča sa o prameň zaujímali aj súkromní investori, konkrétna ponuka však zatiaľ neprišla. Horúca voda by sa podľa neho dala použiť ešte aj na výrobu elektrickej energie alebo čiastočné vykurovanie Prešova. Prešovské sídlisko Sekčov je len niekoľko sto metrov od vrtu, hlbokého tri kilometre.
Na Slovensku má najväčší potenciál termálnej vody pod povrchom práve východné Slovensko. Hoci existuje aj viacero vrtov, potenciál horúcej vody obce využívajú zriedkavo, keďže sa jej využitie niekedy ukazuje ako ekonomicky málo návratné. O geotermálnych vrtoch uvažuje obec Kechnec, dlhodobo sa zvažuje využitie vrtov pri Svinici na vykurovanie Košíc.
igr fil