BRATISLAVA 19. júna (SITA) - Zníženie daní neznamená zníženie výnosov pre štátny rozpočet. Konštatoval to poslanec za KDH Július Brocka v rozprave o novele zákona o dani z príjmov, ktorou by sa mala znížiť jej sadzba z terajších 19 na 17 percent. Podľa Brocku aj minulosť ukázala, že výnos pri nižšej dani bol vyšší ako výnos pri vyšších daniach. Zníženie dane o dva percentuálne body by podľa Brocku malo prispieť k udržaniu konkurencieschopnosti Slovenska, aby aj naďalej zostalo atraktívnou krajinou pre investorov. Slovensko totiž podľa neho už prestáva byť krajinou s lacnou pracovnou silou. Brocka pripomenul, že niektoré krajiny majú už nižšie dane ako u nás. Spomenul Litvu, Lotyšsko, Rumunsko, Bulharsko, čím podľa neho vznikol dôvod na zníženie daní. Výrazne by sa tiež zlepšilo podnikateľské prostredie, čo znamená nielen viac investícii, ale aj viac práce, vyššie mzdy a vyššiu životnú úroveň ľudí.
Aj keď návrh opozície je pre občana na prvý pohľad zaujímavý, je to však riešenie, ktoré nie je pre slovenskú ekonomiku prospešné, povedal poslanec za stranu Smer-SD Jozef Burian. Podľa jeho slov by prijatie normy malo negatívny dopad na štátny rozpočet vo výške 9,9 mld. Sk a na vyššie územné celky, mestá a obce 1,7 mld. korún. „Je to prvý vážny dopad a dnes si musí vláda povedať, čo je pre ňu prioritnejšie, či ísť do dobrodružnej politiky so znižovaním daní, alebo zabezpečiť plnenie kritérií, ktoré sú potrebné na prijatie eura,“ dodal. Podľa neho je to silný argument na to, aby bol návrh opozície zamietnutý. Burian tiež nepovažuje za dostatočne racionálne, ak pri návrhu na zníženie daní niekto argumentuje vysokým rastom.
Poslanec Stanislav Janiš (SDKÚ-DS) pripomenul odmietavý postoj Smeru-SD v čase, keď bývalá vládna koalícia pripravovala daňovú reformu. „Dnes keď je tu návrh na zníženie priamych daní, argumentuje našou daňovou reformou. Kotrmelec ako hrom,“ zdôraznil. Dodal, že trend súčasnosti znie - len vláda, teda Smer vie, čo ľudia potrebujú, kde treba nepriame dane ubrať, kde treba dane znižovať. Opýta sa, prečo Smer bojuje proti daňovej slobode človeka, prečo mu nenechajú viac peňazí vo vrecku, aby sám rozhodol, kde ich použije. Jeho stranícky šéf Mikuláš Dzurinda pripomenul, že so znižovaním daní začal Smer, a to znížením dane z pridanej hodnoty na lieky. Tým však nepomohli občanom, ale bohatým farmaceutickým spoločnostiam a distribútorom. To je rozdiel medzi vládou Smeru a predchádzajúcou vládou, ktorá znižovaním priamych daní pomohla práve občanom.
Návrh na zníženie dane z príjmu je podľa Pavla Freša (SDKÚ-DS) aj reakcia na nečinnosť vlády v čase ekonomického rastu. Naši partneri v OECD podľa Freša ekonomický rast Slovenska obdivujú a mnohí by ho radi nasledovali, vedomí si dôležitosti reforiem. Frešovi preto výroky o tom, že náš rast je dielom ľudí ochotných pracovať za nízke mzdy a nie reforiem, pripomenuli podľa jeho slov výroky komunistov spred 20 rokov, ktorí tiež vyzývali len na pokojnú prácu a cestu k blahobytu, pričom výsledkom bol krach v roku 1989.
Podľa opozičného návrhu by sa znížila sadzba dane z príjmov pre fyzické i právnické osoby z 19 na 17 percent. Zároveň by sa zmenilo rozdelenie výnosu dane z príjmov fyzických osôb pre obce zo súčasných 70,3 percenta na 75 percent a pre VÚC zo súčasných 23,5 percenta na 25 percent. To by podľa poslanca Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) kompenzovalo negatívny dopad zníženia sadzby pre obce a VÚC a zároveň celý výnos z dane z príjmov fyzických osôb by bol príjmom rozpočtov samospráv. Mikloš dodal, že navrhovaná právna úprava v krátkodobom horizonte by mala negatívny vplyv na verejné financie, v strednodobom horizonte sa však predpokladá opätovné zvýšenie výberu dane a príjmov.
pr;jr;nr