Podľa súčasného zákona, ktorý platí od začiatku roka, totiž o zriaďovaní neštátnych škôl rozhoduje ministerstvo školstva, ich financovanie však zostáva na samosprávach.
Zákon je od začiatku chybný, zhodli sa dnes predsedovia samosprávnych krajov. V tomto roku vyčlenila vláda po protestoch samospráv na financovanie týchto zariadení dotáciu 738 miliónov korún. Podľa pôvodných zámerov mali dotovať prevádzku súkromných školských zariadení obce a kraje z príjmov, ktoré už dostávajú zo štátneho rozpočtu.
"Nie je možné, aby v Bratislave niekto rozhodoval o tom, či vznikne v Hnúšti neštátna škola a my to potom máme platiť," povedal banskobystrický župan Milan Murgaš.
Presun financovania neštátnych školských zariadení na samosprávy už napadla opozícia na Ústavnom súde. Opoziční poslanci tvrdili, že vláda presadila zmeny, ktoré nezákonne zasiahli do práv samospráv. Ústavný súd zatiaľ o tom, či bola sťažnosť opozície opodstatnená, nerozhodol.
Šéfovia krajov upozornili aj slabú podporu stredných odborných škôl. Väčšinu súkromných stredných škôl totiž podľa županov tvoria gymnáziá, ktoré berú aj slabších žiakov na úkor stredných odborných škôl. "V budúcnosti nám budú chýbať stredoškolsky vzdelaní odborníci, po ktorých je už teraz veľký dopyt," upozornil nitriansky župan Milan Belica. To by malo podľa neho vplyv aj na rozhodovanie investorov o ďalších investíciách na Slovensku.
rez prl