y totiž musel vydať príslušný sudca. V súčasnosti by mohla polícia Rudolfa Ž. predviesť pred vyšetrovateľa bez predchádzajúceho predvolania iba v prípade, ak je to "nevyhnutné pre úspešné vykonanie trestného konania".
Pre TASR to dnes uviedla hovorkyňa slovenských vyšetrovateľov Magda Krasulová s tým, že po neúspešnom celoštátnom pátraní môže nasledovať vyhlásenie medzinárodného pátrania, pretože polícia nevie kde sa v súčasnosti Rudolf Ž. nachádza. Vyšetrovateľ prípadu sabotáže v minulých dňoch pre TASR potvrdil, že pobyt Rudolfa Ž. na Slovensku polícia preverovala a zistila, že obvinený sa na území SR nenachádza. Vyšetrovateľ zároveň uviedol, že v tejto súvislosti už prijal ďalšie zákonné opatrenia. Podľa informácií z Národnej ústredne Interpolu však medzinárodné pátranie po Rudolfovi Ž. dosiaľ nebolo vyhlásené.
Okrem Rudolfa Ž., ktorý je zároveň bývalým podpredsedom Hnutia za demokratické Slovensko, vyšetrovateľ v tomto prípade obvinil 5. decembra 2000 z trestného činu sabotáže a šírenia poplašnej správy spolupáchateľstvom i bývalých vysokých funkcionárov SIS Milana M. a Zdenka B. Podozrivý je i exriaditeľ SIS Ivan Lexa a vyšetrovateľ požiadal parlament o súhlas s jeho trestným stíhaním. Bývalí pracovníci tajnej služby sa mali sabotáže dopustiť v súvislosti s marením integračných snáh štátov strednej Európy a v apríli 1995 mali na tento účel aj vytvoriť oddelenie špeciálnych operácií. V období rokov 1997 a 1998 obvinení údajne spracovali 15 návrhov na špeciálne operácie a jedna z nich mala byť aj realizovaná.