Topoľčianky 10. apríla (TASR) - Nadšenie nad vynikajúcim genofondom koní, chovaných v Národnom žrebčíne Topoľčianky, vyjadril počas dnešnej návštevy svetoznámy britský spisovateľ Dick Francis. "Na celom svete existuje len málo žrebčínov, v ktorých chovajú také množstvo plemien. Na dôvažok s vynikajúcimi pôvodmi, krásnych exteriérov a skvelých športových vlastností," zdôraznil bývalý aktívny džokej, pochádzajúci z rodiny chovateľov koní.
Autora detektívok z dostihového prostredia očarili aj exponáty jediného slovenského hipíckeho múzea. Zaujali ho najmä expozície, poukazujúce na tradíciu práve v tomto roku 80-ročného žrebčína, cenné športové trofeje, postroje a kočiare. V múzeu sa stretol aj s jediným slovenským jazdeckým olympionikom, dnes 73-ročným Františkom Hrúzikom, ktorý v minulosti dosiahol vynikajúce úspechy v jazdeckom športe. Hrúzik štartoval aj na olympijských hrách v Ríme v roku 1960.
Počas slávnostného obeda sa Francis živo zaujímal o rozdiely medzi slovenským a českým jazykom. Spisovateľ totiž pochádza z Walesu, avšak s úsmevom sa priznal, že vo waleskom jazyku ovláda iba prípitok "na zdravie". Osemdesiatročný spisovateľ považuje za jeden z najkrajších zážitkov na Slovensku pondelňajšiu autogramiádu v Bratislave, kam prišlo vyše 500 jeho ctiteľov a ctiteliek. Zaujala ho najmä krása slovenských dievčat, o ktorých sa vyjadroval v superlatívoch. "Kvôli nim som knihy podpisoval dlhšie ako zvyčajne," povedal.
Národný žrebčín Topoľčianky v súčasnosti chová 540 koní vzácnych teplokrvných plemien - arabov, lipicanov, huculov a slovenských teplokrvníkov, ale aj 300 kusov hovädzieho dobytka. Obhospodaruje 1000 hektárov poľnohospodárskej pôdy, na ktorej pestuje hlavne obilie a krmoviny. Žrebčín patrí v súčasnosti k európskym unikátom. Jeho hodnotu znásobuje národná kultúrna pamiatka - zámok, ktorý bol v minulosti letným sídlom československých prezidentov, unikátna zubria zvernica a príroda pod Tríbečom.
Dick Francis po autogramiáde v Nitre strávi poslednú noc v Bratislave. V stredu ráno odcestuje do Pardubíc na prehliadku tamojšieho hipodrómu, na ktorom sa od roku 1874 beží legendárna Veľká pardubická steeplechase.
Obrazové spravodajstvo TASR ponúka k materiálu snímky.