Bratislava 20. júna (TASR) Návrh zákona o športe z dielne opozičných strán SDKÚ-DS a KDH dnes poslanci neposunuli do druhého čítania.
Predkladatelia chceli zákonom otvoriť širokú diskusiu o športe, a dostať ho do popredia záujmu. Legislatívnou úpravou mali ambície urobiť poriadok najmä vo financovaní športu z centrálnych štátnych zdrojov a pritiahnuť deti a mladých ľudí k športovaniu. Návrh zákona reagoval aj na problémy reprezentácie s cieľom vytvoriť lepšie podmienky pre reprezentantov SR.
Koaliční poslanci návrhu vyčítali nekoncepčnosť s tým, že na tvorbe dokumentu sa nezúčastňovali odborníci z oblasti športu. Vaše ciele sú síce pekné, váš návrh zákona však vôbec nie je o tom, o čom hovoríte, povedala poslankyňa za ĽS-HZDS Katarína Tóthová. Podľa poslankyne za ĽS-HZDS Zdenky Kramplovej by schváleniu komplexnejšej a presnejšej normy mala predchádzať dôkladnejšia analýza a odborná diskusia.
Poslanec za SNS Rafael Rafaj naznačil, že vláda by mala spracovať vlastný dokument do októbra tohto roka.
Poslanec za SDKÚ-DS Peter Miššík označil ako jedného z odborných garantov zákona napríklad poslanca za SDKÚ-DS Ľuboša Micheľa. Považujem za ho najlepšieho futbalového rozhodcu na svete, ktorý je zároveň aj poslancom, konštatoval.
Podpredseda parlamentu Milan Hort (SDKÚ-DS) zákon obhajoval s odôvodnením, že ho pripravovali uplynulé štyri roky. Podľa neho sa o ňom dá diskutovať, vláda však svoju normu bude pripravovať od nuly, čo považuje za chybu.
Poslanec za KDH Martin Fronc koaličným zákonodarcom pripomínal, že zákonom o športe im nejde o politické body, ale o naozajstný záujem riešiť problémy slovenského športu.
Predkladatelia Milan Hort, Ľuboš Micheľ (obaja SDKÚ-DS), Martin Fronc, Pavol Abrhan (KDH) vychádzali pri tvorbe legislatívneho návrhu z už dávnejšie spracovaného znenia zákona pripraveného pracovným tímom exministra školstva Martina Fronca a projektu Viktoria, ktorý vytvoril zbor externých poradcov expremiéra Mikuláša Dzurindu.