Kedy sa bude parlament zaoberať imunitou znova, zatiaľ nie je isté. Paška totiž svoj návrh na úplné zrušenie imunity nepredložil parlamentu, ale iba novozriadenej parlamentnej komisii pre ústavu a rokovací poriadok, ktorej členom okrem zástupcov koalície je napríklad aj predsedníčka Ústavného súdu či šéf Slovenskej akadémie vied.
Opozícia sa na rokovaniach komisie nechce zúčastňovať, keďže podľa nej je jej cieľom oddialenie dôležitých rozhodnutí. "Komisia vznikla preto, aby sa citlivé ústavné problémy zmietli pod koberec," povedal dnes predkladateľ opozičného návrhu a poslanec za KDH Daniel Lipšic.
Paška naopak tvrdil, že pred zmenami ústavy, ktorá upravuje aj imunitu, je potrebná odborná diskusia. Tým aj odôvodňoval, prečo koalícia nepodporila opozičný návrh. Komisia bude najbližšie zasadať budúci pondelok; kedy sa prípadné návrhy z komisie dostanú na rokovanie Národnej rady, Paška povedať nevedel.
Samotný Paškov návrh si však zatiaľ nenašiel podporu ani v jeho strane. Napríklad šéf poslaneckého klubu Ficovej strany a podpredseda parlamentu Miroslav Číž tvrdil, že poslanci by mali mať imunitu aspoň na výroky v parlamente. Zrušenie imunity rovnako odmietli lídri menších koaličných strán SNS a ĽS-HZDS Ján Slota a Vladimír Mečiar.
S prípadným obmedzením imunity v tomto volebnom období by však musela súhlasiť rovnako koalícia i opozícia. Na prijatie ústavného zákona je totiž potrebných najmenej 90 zo 150 poslancov. Takýto počet hlasov však spolu nemajú ani tri koaličné strany.
Paška však trvá na tom, že sa téma imunity poslancov na jeseň vráti do parlamentu. Paška verí, že aj napriek rozdielnosti názorov ešte tento parlament výrazne zmení poslaneckú imunitu. Povedal to pre médiá po dnešnom hlasovaní, v ktorom koaličná väčšina rozhodla nepokračovať v prerokúvaní opozičného návrhu ústavného zákona o zúžení imunity.
Zamietnutie pokračovania v rokovaní o opozičnom návrhu je podľa Pašku výsledkom diskusie a podpory činnosti parlamentnej komisie, ktorá o imunite rokuje. Paška zopakoval, že trvá na svojom prísľube o tom, že sa táto téma na jeseň do parlamentu vráti, aj napriek nesúhlasu koaličných partnerov so zúžením imunity. „Som presvedčený, že v parlamentnej komisii nájdem odborné zázemie, aby sme vedeli spracovať návrh, ktorý pôjde do obmedzenia imunity,“ povedal Paška s tým, že o ňom budú rozhodovať poslanci. Problém imunity má totiž podľa neho politickú, odbornú i osobnú rovinu. „Bez ohľadu na názory predsedov strán, koaličných či opozičných, ten návrh do pléna určite príde a budem sa snažiť presadiť taký, ktorý hovorí o úplnom zrušení imunity aj na výroky v pléne,“ dodal Paška. Septembrový termín považuje Paška za reálny. „Ak dožijem, tak ho garantujem,“ povedal s tým, že je presvedčený o tom, že ešte tento parlament výrazne zmení imunitu.
Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar obmedzovanie imunity nepodporuje. "Imunita nie je na to, aby chránila osobu. Imunita je na to, aby chránila funkciu demokratického systému. Túto istú diskusiu mali v českom parlamente minulý týždeň a ich závery sú totožné s mojimi," vysvetlil. Napríklad účelové zadržanie jedného poslanca môže podľa Mečiara v určitej situácii rozhodnúť o dôležitom hlasovaní.
Predseda ĽS-HZDS pracuje na ústavných zmenách nezávisle na ústavnej komisii. Prvú pasáž, o ľudských právach, chce zverejniť v septembri. Úplné zrušenie imunity považuje Mečiar za nezmyselné, uznáva však predsedovi NRSR právo na názor.
Opozičnú iniciatívu na zúženie poslaneckej imunity označil šéf ĽS-HZDS za propagačnú, ktorú nikto neberie vážne. "Berieme to skôr ako pokus o zviditeľnenie seba, než ako pokus o zmenu," dodal.
Rušenie poslaneckej imunity nepodporuje ani líder SNS Ján Slota.
Autor: ks

Beata
Balogová
