"Slovensko je zástancom predstavy, že krajiny, ktoré prejavia záujem o členstvo v EÚ, a výsledky tohto záujmu sa ekonomicky a politicky priaznivo odrazia na živote ich vlastného obyvateľstva, si do spolku členov únie zaslúžia vstúpiť," pripomenul prezident Gašparovič. Potvrdil, že Slovensko bude naďalej podporovať integračné snahy Moldavska do EÚ a iných nadnárodných inštitúcií. Voronin doplnil, že pre jeho krajinu sú cenné naše skúsenosti z predvstupového procesu a pomoc, ktorú Moldavsku v tejto súvislosti poskytujú naši experti. Prioritami, ktoré bude SR sledovať v súvislosti s integračnými snahami Moldavska, je podľa Gašparovičových slov predovšetkým to, aby Moldavsko splnilo podmienky na vstup do únie a tá na druhej strane nehľadala dôvody, prečo by Moldavsko nemalo byť jej členom, ak na to splní predpoklady.
Veľké možnosti v slovensko-moldavskej spolupráci sú podľa Ivana Gašparoviča v obchodnej oblasti. "Hoci za posledné roky sa objem nášho obchodu zvýšil viac ako trojnásobne, to pozitívne saldo je na vašej strane," uviedol slovenský prezident na adresu Moldavska. Rezervy vidí aj v investičnej oblasti. Pre slovenské médiá dodal, že Moldavsko je dnes v takej ekonomickej situácii, v akej sme boli my v roku 1993 a niekoľko rokov po ňom. Na základe rokovaní s Voroninom Gašparovič pripomenul, že moldavská strana pozitívne prijíma naše rady týkajúce sa budúcnosti moldavských reforiem. Slovenský prezident moldavskému špecifikoval reformy, pri ktorých malo Slovensko najväčšie problémy. Ivan Gašparovič vidí rezervy aj v cezhraničnej spolupráci s Moldavskom a dodal, že dnes alebo zajtra prestaneme od občanov Moldavska vyberať kaucie pri vystavovaní víz. Moldavsko podpísalo vo februári 2005 s EÚ trojročný akčný plán, v ktorom sa zaväzuje, že splní určité ekonomické a politické reformy. Na otázku slovenských médií v akom štádiu tieto reformy sú, Voronin odpovedal, že na utorňajšom summite Moldavsko-EÚ v Luxemburgu zástupcovia únie ocenili, že Moldavsko už niektoré reformy splnilo, upozornili ho však, že do konca roka musí dotiahnuť ostatné a v druhom polroku 2007 sa má definitívne rozhodnúť o tom, čo bude s Moldavskom ďalej po skončení prvého akčného plánu s úniou.
Slovensko a Moldavsko dnes podpísali dve bilaterálne zmluvy. Štátna tajomníčka MZV Oľga Algayerová a minister vnútra Moldavskej republiky Gheorghe Papuc podpísali Dohodu medzi vládou SR a vládou Moldavskej republiky o spolupráci v boji proti organizovanej trestnej činnosti. Druhú zmluvu podpísal Ľuboš Kozmon, poverený riadením sekcie priamych zahraničných investícií agentúry SARIO, s riaditeľkou Moldavskej organizácie pre podporu investícií a export (MIEPO) Liliou Rusu.
es;ik;mt