BRATISLAVA 20. júna (SITA) - Schválenie noviel zákona o ochrane prírody a krajiny a zákona o CITES s predloženými pozmeňovacími návrhmi, ktoré v pondelok 18. júna schválil Výbor pre pôdohospodárstvo, životné prostredia a ochranu prírody NR SR môže vážne ohroziť naše prírodné dedičstvo. Zhodli sa na tom dnes predstavitelia platformy mimovládnych organizácií Ekofórum a Greenpeace. Podľa Ekofóra ide totiž o účelové novely, ktorých cieľom je zlegalizovať doterajšie protizákonné činnosti poškodzujúce chránené územia a zjednodušiť cestu plánovaným aktivitám, ako je ťažba dreva a rozvoj cestovného ruchu v rezerváciách a národných parkoch. "Návrhy zákonov sú pritom v rozpore s európskymi smernicami, nariadeniami a medzinárodnými dohovormi, ktoré musí Slovensko dodržať," povedala Martina Badidová z Greenpeace.
Podľa Badidovej novela zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín, známa ako CITES, ktorú vo výbore prijali koaliční poslanci, napomôže rozmachu čierneho obchodu a ohrozí kontrolu s ohrozenými druhmi všeobecne. "Pritom CITES má pomáhať chrániť najohrozenejšie druhy rastlín a živočíchov pred priamym vyhynutím. Rovnako stanovuje podmienky pre držbu a obchodovanie s druhmi a zamedzuje dovozu, vývozu alebo tranzitu jedincov ohrozených druhov nelegálne odobratých z prírody," konštatovala Badidová. Okrem exotických druhov, ako sú koraly, opice, leguány, mačkovité šelmy, sú v CITES zaradené aj naše ohrozené druhy, napríklad orly a sokoly, ktoré sú cieľom vykrádačov hniezd.
V ďalšom spornom návrhu zákona o ochrane prírody sa podľa ochranárov objavila zmena zonácie, ktorá podľa nich bude mať negatívny vplyv na riešenie situácie v TANAP. Do výboru ju ako súčasť svojich pozmeňovacích návrhov predložil poslanec Marián Záhumenský (Smer-SD). "Ak bude prijatý v takomto znení, umožní zásahy aj v bezzásadovej A zóne, a to vytvorením takzvaných podzón," konštatoval Erik Baláž z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Nový návrh zonácie TANAP totiž oproti pôvodnému znižuje výmeru A zóny o štyri percentá, ktoré sa nachádzajú v kľúčových územiach nižšie položených lesov, kde sa dá ťažiť drevo.
"Je to ústupok pre developerov a ťažbárov, pretože vo vyššie položených územiach sa ťažiť nedá, keďže ju tvoria skaly, alpínske lúky a kosodrevina," myslí si Baláž. Cieľom novely podľa výkonného riaditeľa SOS/ Bird Life Slovensko Rastislava Rybaniča je aj obmedzenie účasti občianskych združení v konaniach o povolení výnimiek. "Ak poslanecký zákon prejde v predkladanom znení, potom sa už nemusí nikto s nikým baviť, jeho predkladatelia si budú robiť čo chcú a presadia si, čo chcú," uviedol Rybanič.