Vláda odvolala splnomocnenkyňu pre rómsku menšinu Kláru Orgovánovú. Od štvrtka ju vystrieda Anna Botošová, dcéra slávneho rómskeho huslistu Berkyho Mrenicu. Botošová už s touto problematikou na úrade vlády pracovala, potom odišla na ministerstvo práce. Vicepremiér Dušan Čaplovič povedal, že s Orgovánovou bola zlá spolupráca a nebola ochotná presadzovať priority vlády v politike voči rómskej menšine. Zameriavala sa najmä na budovanie nových osád, Čaplovič však chce zároveň posilňovať vzdelávanie, zamestnanosť a zdravotnú starostlivosť o Rómov. Odmieta tiež systém budovania nových get a bude sa snažiť zaradiť túto menšinu medzi väčšinové obyvateľstvo.
Nedávne vyjadrenia Kláry Orgovánovej aj k Dušanovi Čaplovičovi a k tomu, kto a prečo ho negatívne ovplyvňuje k jej osobe v rozhovore pre Sme.sk, si môžte pozrieť tu.
Vicepremiér zdôvodnil svoj návrh na odvolanie aj tým, že dozrel čas na výmenu. "Dlhší čas to zrelo a keďže som už našiel adekvátnu náhradu, tak som si mohol dovoliť zo dňa na deň odvolať pani Orgovánovú a nahradiť ju pani Botošovou," vysvetlil Čaplovič po zasadnutí vlády.
Zdôraznil, že jeho trpezlivosť v tomto prípade bola veľká a veľkorysá, boli však rôzne názory na riešenie problematiky rómskej menšiny. "Pani Orgovánová zotrvávala v podstate len v budovaní nových osád a v tom stavebnom ošiali", povedal.
Vicepremiér nechce zastaviť budovanie domov pre chudobných Rómov, odmieta však stavbu nových osád s obchodmi, školami a zdravotníckymi zariadeniami, pretože tým by sa izolovali v getách. "Nepovedal som, že nebudem riešiť otázku kanalizácií, pitnej vody, komunikácií, ale nie je možné na tom istom mieste, alebo v blízkosti stavať novú rómsku osadu... Ja hľadám cestu, aby sme ich priblížili." Vyzdvihol projekt starostu v Plaveckom Štvrtku, ktorý má priblížiť menšinu k väčšine, aj spoločnými triedami.
Rovnako mu prekážalo, že sa často nezúčastňovala na podujatiach, na ktoré ju vyslali. Za prvoradé považuje, aby nová splnomocnenkyňa vlády vypracovala materiál strednodobej koncepcie, týkajúci sa rómskej národnostnej menšiny.
Čaplovič je presvedčený, že Botošová bude adekvátne zabezpečovať túto oblasť, keďže s ňou má dlhoročné skúsenosti. Momentálne pracuje na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, predtým bola tajomníčkou Rady pre menšiny, taktiež pôsobila v sekcii pre ľudské práva a menšiny Úradu vlády.
Podpredseda vlády v tejto súvislosti uviedol, že musel odolávať rôznym ponukám, keďže mnohí Rómovia boli presvedčení o tom, že práve oni by to robili najlepšie. "Ja som to chcel odpolitizovať od tých rôznych organizácií a chcel som nájsť človeka, ktorý v tom dlhé roky robil, pozná problematiku, je veľmi citlivý a navyše pani Botošová patrí k ľuďom, ktorý sa v tejto oblasti správajú čestne," skonštatoval.
Na otázku, ako na odvolanie reagovala Klára Orgovánová odpovedal, že to prijala s horkou slinou na jazyku.
Odvolaná splnomocnenkyňa sa bránila, že sa jej podarilo vybudovať úrad a pripraviť viacero programov. Čaplovičovi naopak vytkla, že sa s ňou trištvrte roka nestretol ani po písomných žiadostiach, hoci vicepremiér tvrdil, že sa stretávali pravidelne na poradách. Nesúhlasila ani s tým, že podporovala stavbu rómskych osád. "Vôbec tomu nerozumie. Nikdy sme nepodporovali segregované bývanie," povedala dnes novinárom.
Klára Orgovánová takéto rozhodnutie už dlhšie očakávala a dokonca sama niekoľkokrát požiadala vicepremiéra Dušana Čaploviča, aby k takémuto kroku pristúpil.
"Svoju prácu som dokončila, to, čo som chcela urobiť, som urobila," povedala novinárom pred stretnutím s podpredsedom vlády. Pripomenula, že uskutočnila mnohé dôležité kroky a že Čaplovičovi dala v januári na stôl strednodobú koncepciu pre riešenie problematiky rómskej menšiny, ktorú ale podľa jej slov neprijal. "Neprijal ani regionálne koncepcie, na ktorých rok a pol pracovali ľudia v regiónoch. Ja som to lepšie robiť nevedela," vyhlásila.
Orgovánová ešte nevie, čo bude po šiestich rokoch v úrade robiť. "Asi pôjdem spievať do Nemecka," povedala.
Pred dnešným odvolaním zbalená, pretože to očakávala. Na pondelok chcela zvolať tlačovú besedu, vláda ju však predbehla a dodatočne dnes zaradila do programu výmenu splnomocnenca. "Už to určite bolo na odvolanie. Len keďže pán vicepremiér je zrejme zbabelý, takže ani v pondelok sa so mnou nechcel o tom rozprávať," povedala po tom, ako jej odvolanie oznámili novinári. So svojou nástupkyňou Annou Botošovou pred týždňom hovorila o prevzatí funkcie. Po šiestich rokoch na tomto poste si myslí, že urobila, čo bolo treba.
"Sú ustanovené spôsoby, akými sa dajú čerpať prostriedky zo štrukturálnych fondov (EÚ). Má sa vybudovať odbor na úrade splnomocnenkyne vlády na koordináciu horizontálnej priority marginalizované rómske komunity, má sa prijať 35 nových zamestnancov. To je ten výborný bod, keď sa môžem rozhodnúť, čo budem robiť a preto som ho vyzvala (Čaploviča), aby ma odvolal." Napriek tomu by rada v práci pokračovala. Po tom, ako ju vicepremiér potvrdil po nástupe novej vlády vo funkcii, zamerala sa na nasmerovanie štrukturálnych fondov. Pripravila komplexný projekt. "Akceptuje to Európska komisia, Národný strategický referenčný rámec v horizontálnej priorite je dorobený a takmer všetci s tým súhlasia. Myslím, že pán vicepremiér to ani nevidel," dodala.
Do funkcie sa Orgovánová dostala ešte v roku 2001, počas prvej vlády Mikuláša Dzurindu. Stala sa tak ďalším z mnohých nominantov Dzurindových kabinetov, ktorých nová vláda pod vedením Smeru-SD vymenila.
Úrad splnomocnenkyne má poradnú funkciu, zároveň však by mal mať na starosti peniaze z fondov Európskej únie, ktoré sa majú použiť na pomoc Rómom na okraji spoločnosti.
Na Slovensku žije podľa oficiálnych štatistík približne 90.000 ľudí, ktorí sa hlásia k rómskej národnosti. Podľa viacerých zdrojov je však v skutočnosti Rómov niekoľkonásobne viac. Vládny odhad z roku 2005 hovoril o 320.000 príslušníkoch rómskej menšiny. Podľa ďalších odborníkov žije na Slovensku približne 400.000 Rómov.
Botošová nechce osady
Nová splnomocnenkyňa vlády pre rómsku menšinu Anna Botošová chce začleňovať Rómov medzi väčšinové obyvateľstvo. Ako pre agentúru SITA uviedla, nebude robiť segregačnú politiku. "Nechcem budovať nové osady, školy. Rómovia nie sú občania druhej kategórie, sú občanmi Slovenskej republiky s rovnakými právami, ale aj povinnosťami," povedala Botošová. Podľa nej úrad splnomocnenca nemá výrazné kompetencie, odborníci z úradu by mali zadefinovať, ako by sa mala riešiť rómska problematika. Jej prioritou je zlepšiť koordináciu a komunikáciu s orgánmi ústrednej štátnej správy. Myslí si, že úrad splnomocnenca by mal radiť pri tvorbe programov, ktoré sú určené pre Rómov. Botošová je odhodlaná presadzovať "horizontálne priority", ktorými okrem iného sú vzdelávanie, zdravotnícka starostlivosť a prevencia, výchova a zamestnanosť.
Autor: ks

Beata
Balogová
