Plénum Ústavného súdu SR (ÚS) zastavilo konanie o návrhu generálneho prokurátora SR na začatie konania o súlade ustanovení zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností a zákona o registrácii cirkví a náboženských spoločností vzhľadom na to, že generálny prokurátor vzal späť svoj návrh v celom rozsahu. Agentúru SITA informoval hovorca ÚS Štefan Németh.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka podá na Ústavný súd SR nový návrh na konanie o súlade zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností a zákona o registrácii cirkví a náboženských spoločností, pretože napadnuté ustanovenia zákona boli novelizované. Agentúru SITA dnes o tom informovala Jana Tökölyová z Generálnej prokuratúry SR.
Generálny prokurátor považuje podmienky na registráciu cirkví za diskriminačné. V podaní na Ústavný súd SR poukázal na to, že ústava dovoľuje obmedziť združovanie osôb len v nevyhnutnom prípade, napríklad pri ohrození bezpečnosti štátu. Generálny prokurátor už v minulosti zdôraznil, že Slovensko svojou legislatívou vylúčilo vznik "malých" cirkví alebo náboženských spoločností. Pre takýto zásah do slobody združovania neexistujú pritom podľa neho "závažné a presvedčivé dôvody". Nejestvuje žiaden teoreticky ani reálny dôvod domnievať sa, že pôsobenie málopočetných náboženských komunít by mohlo akýmkoľvek spôsobom ohrozovať základné atribúty demokracie, zdôrazňuje generálny prokurátor.
Parlament v marci sprísnil podmienky na registráciu cirkvi. Cirkvi teraz potrebujú na registráciu súhlas 20-tisíc jej členov a nie sympatizantov, ako to bolo do marca.
Ako zjavne neopodstatnenú odmietlo plénum ÚS na neverejnom zasadaní volebnú sťažnosť Strany demokratickej ľavice na neústavnosť a nezákonnosť volieb do Národnej rady SR zo 17. júna 2006. Sťažovateľ namietal znevýhodnenie strany počas kampane, prípravy a priebehu volieb závažným porušením princípu rozdelenia vysielacieho času v médiách. Ako uviedol Németh, ÚS tým skončil rozhodovanie o volebných sťažnostiach na prípravu a priebeh parlamentných volieb z júna minulého roka.
Plénum ÚS predbežne prerokovalo aj sedem volebných sťažností na neústavnosť a nezákonnosť volieb do orgánov miestnej samosprávy z decembra 2006. Päť sťažností odmietlo a dve odročilo.
Na programe dnešného neverejného zasadania pléna bola aj rozprava k návrhu poslancov Národnej rady SR na konanie o súlade tzv. interrupčného zákona s Ústavou SR a návrhu Okresného súdu Košice - okolie a Okresného súdu Bratislava I na konanie o súlade niektorých ustanovení zákona o platových pomeroch sudcov s Ústavou SR. Németh informoval, že v oboch konaniach ÚS nariadi ústne pojednávanie na jeseň a s najväčšou pravdepodobnosťou na ňom aj meritórne rozhodne.
Autor: ks

Beata
Balogová
