BRATISLAVA 21. júna (SITA) - Hlavy vlád a štátov 27-člennej Európskej únie, vrátane slovenského premiéra Roberta Fica, sa dnes stretnú na dvojdňovom summite Európskej rady v Bruseli, aby spolu dokončili hrubý návrh novej zmluvy, ktorá by mala nahradiť neúspešný návrh európskej ústavnej zmluvy. Prípravy na summit sprevádza napätie v súvislosti s tým, či sa členským krajinám podarí dohodnúť sa na sporných otázkach týkajúcich sa hlasovacieho mechanizmu, Charty základných práv, právomoci potenciálneho ministra zahraničných vecí EÚ a vzťahu medzi európskou a národnou legislatívou.
Slovensko nebude na summite navrhovať žiadne zmeny európskej ústavnej zmluvy, ktorú v októbri 2004 podpísali lídri členských krajín a nasledujúci rok ju schválil slovenský parlament. "Chceme, aby sa maximálne udržala integrita súčasnej ústavnej zmluvy, najmä pokiaľ ide o inštitucionálne opatrenia, ale vieme, že to nie vždy bude možné," povedal minister zahraničných vecí Ján Kubiš 13. júna po schválení oficiálnej pozície slovenskej vlády. Podľa nej ustúpime požiadavke, aby hymna a vlajka únie neboli v zmluve, sme ochotní vypustiť z nej aj chartu práv, ktorá určuje okrem občianskych aj sociálne práva, ak sa na ňu nová zmluva bude odvolávať. SR by oželela aj funkciu ministra zahraničných vecí EÚ, prípadne jej predsedu. Slovensko jednoznačne odmieta poľskú snahu o nové rozdelenie hlasov pri väčšinovom hlasovaní Európskej rady, tvorenej lídrami členských štátov. Pre Slovensko je dôležité, aby summit na záver nemeckého predsedníctva presne určil, v čom je nutné hľadať kompromis a stanovil, dokedy má trvať medzivládna konferencia (MVK).
Nemecko ako predsedajúca krajina EÚ zintenzívnilo pred summitom úsilie na odstránenie najväčších prekážok pre prijatie novej zmluvy. Hlavnými prekážkami zostávajú naďalej postoje Poľska, Británie, Českej republiky a Holandska. Poľsko, ktoré vehementne vystupuje proti nemeckému návrhu hlasovacieho mechanizmu, naďalej varuje, že ak sa nezohľadnia jeho požiadavky, bude návrh zmluvy vetovať. Británia je tiež pripravená zablokovať dohodu o novej európskej zmluve, pokiaľ nebude súhlasiť s jej obsahom. Dohoda o zrevidovanej zmluve by mala byť základom pre medzivládnu konferenciu EÚ naplánovanú na druhú polovicu júla, ktorá má pripraviť cestu pre implementáciu inštitucionálnych reforiem do roku 2009, keď sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu.
Nemecko v utorok predstavilo svojim partnerom prvé podrobné návrhy reforiem únie. Nový dokument by nemal obsahovať žiadne časti týkajúce sa vytvorenia európskeho superštátu. Z textu vypadli aj zmienky o európskej vlajke, hymne a samotný názov ústava. V dokumente nemecké predsedníctvo vysvetľuje, že nová európska dohoda má nahradiť dokument o Európskej únii z roku 1992 a zakladajúce zmluvy o Európskom spoločenstve z roku 1957. Nový text by mal byť "dohodou o fungovaní únie.“ Berlín navrhuje, aby sa pri hlasovaní v rámci EÚ používal systém kvalifikovanej väčšiny.
sy;zm;bl