BRATISLAVA 21. júna (SITA) - Pokračujúcou rozpravou k vládnemu návrhu novely zákona o lesoch v druhom čítaní sa začal tretí rokovací deň 11. parlamentnej schôdze. Zdržanie začiatku dnešného rokovania spôsobila obálka s neznámym práškom, ktorú zachytili ráno pri preberaní pošty v podateľni. Polícia po ohlásení nálezu budovu uzavrela a spolu s hasičmi a hygienikmi obálku z budovy odstránili.
Na úvod rokovania poslanec KDH Martin Fronc v mene troch poslaneckých klubov opozičných strán podal procedurálny návrh, aby parlament hlasovaním stiahol z rokovania 11. schôdze návrh novely vysokoškolského zákona. Dôvodil jeho škodlivosťou pre vysoké školy i študentov. Poslanci o návrhu rozhodnú v hlasovaní o 11. hodine. Následne predsedajúci Miroslav Číž (Smer-SD) otvoril pokračovanie rozpravy k návrhu novely o lesoch, ktorý vyvolal na záver stredajšieho rokovania kontroverziu. Poslanec za SDKÚ-DS Ivan Mikloš kritizoval pozmeňujúci návrh Tibora Lebockého (Smer-SD) k novele, ktorý znemožní cyklistom pohybovať sa mimo lesnej cesty či vyznačenej trasy.
Za porušenie tohto zákazu je v návrhu pokuta päťtisíc korún. Podľa Mikloša sa stáva už pravidlom, že návrhy, o ktorých je potrebná širšia diskusia aj za účasti verejnosti, predkladajú do parlamentu poslanci a nie vláda. Lebockému povedal, že sa stal nástrojom lobistických skupín, a za nimi vidí najmä tlak lesníkov a poľovníkov, ktorí chcú mať les len pre seba. Lebocký označil postoj opozičných poslancov za populistický, keďže spomenuté ustanovenie podľa neho interpretujú účelovo. Poznamenal, že ho k tomuto návrhu viedla "nežiaduca expanzia cyklistov a jazdcov priamo do lesných porastov a nárast počtu kolízií." Zároveň odmietol obvinenie, že podľahol lobistickým tlakom.
Ľudia bývajúci v reštituovaných domoch upozorňujú na problém
Upozorniť na problém bývania v reštituovaných domoch dnes prišlo niekoľko desiatok ľudí. „Je to veľmi závažný celoslovenský problém,“ povedal pre agentúru SITA predseda občianskeho združenia Právo Staromešťanov na bývanie Kristián Straka. Odhaduje, že len v bratislavskom Starom Meste žije v reštituovaných domoch okolo tritisíc ľudí, ktorým hrozí, že sa budú musieť vysťahovať. „Ide nám o to, aby ľudia v reštituovaných bytoch mali také isté práva ako ľudia v obecných bytoch. Aj my sme žili v obecných bytoch a tým, že sa reštituovali domy, sú dnes väčšinou v rukách nových vlastníkov, my sme krivdu nikomu nespôsobili, že musíme z tých bytov odísť,“ dodal.
Parlament schválil na minulej schôdzi predĺženie lehoty na reguláciu nájomného v týchto bytoch do konca budúceho roka. Návrhov na riešenie je pomerne dosť, treba ich však hľadať v komunikácii s vlastníkmi bytov, samosprávou, ale aj poslancami, povedal Straka. Poslankyňa za Smer-SD Jana Vaľová povedala, že o tomto probléme sa bude určite rokovať znovu na parlamentnej pôde, dotknuté osoby pozvú na rokovanie sociálneho výboru NR SR, hovoriť bude treba s ministrami a so všetkými dotknutými stranami.