BRATISLAVA 21. júna (SITA) - Rozsiahly archeologický výskum sa v najbližších dňoch začne na území bývalej Vydrice pod hradným vrchom oproti nábrežiu Dunaja. Koordinovať ho bude archeologička Tatiana Štefanovičová zo Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI), autorka významných archeologických nálezov na Bratislavskom hrade. Ako uviedla v rozhovore pre agentúru SITA, výkopom a výskumu predchádzala prípravná fáza, počas ktorej bolo nevyhnutné celé územie prieskumu vyčistiť. "Celá plocha bola zarastená hustým krovím, oslovili sme príslušné orgány, aby zabezpečili výrub niektorých náletových stromov, ktoré musia byť odstránené. Svah bol dlho využívaný bezdomovcami a my predsa nemôžeme poslať ľudí kopať do terénu, kde sú črepy a iné smeti," povedala Štefanovičová. Podľa nej bolo v prípravnej fáze potrebné získať aj plány domov, ktoré stáli na Vydrici pred jej likvidáciou v 60. rokoch minulého storočia. Výskum sa totiž bude na viacerých miestach robiť priamo v suterénoch týchto zbúraných objektov.
Ako ďalej uviedla, archeologický výskum bude prebiehať smerom od východu na západ, teda od Nového mosta až za Vodnú vežu. Časový harmonogram jednotlivých prác ešte presne stanovený nie je, výskum by však mal byť ukončený do konca tohto roka. Štefanovičová ďalej zdôraznila, že nebude možné kopať sondy na celej ploche územia. "V teréne sú aj také priestory, ktoré sa nebudú dať skúmať. Sú tu zvyšky bezpečnostných krytov, možno atómových, ktoré boli pod hradným kopcom," konštatovala.
Podľa Štefanovičovej by sa na území Vydrice mohli nachádzať základy stavieb zo 16. alebo 17. storočia, je však pravdepodobné, že sa nájdu aj staršie nálezy. "Na jednej parcele v tejto lokalite už máme z minulosti odkryté pohrebisko, kde boli pochovaní Kelti. Boli tam nahádzaní pravdepodobne po nejakej bojovej udalosti, lebo mali v hlavách ostré šípky. Tento objav sa datuje do keltského obdobia - roku 50 pred Kristom," uviedla Štefanovičová.
Ďalším, už preskúmaným významným nálezom z danej lokality, je objekt Vodnej veže medzi Rybárskym cechom a estakádou Nového mosta. "Písomný údaj máme z roku 1254. Veža patrila opátstvu a bola to mýtnica, blízko bol totiž brod cez Dunaj, vyberali tam preto mýto za jeho použitie. Mýtnica bola opevneným miestom s kamenným múrom a štvorcovým pôdorysom a bola pravdepodobne solitérnym objektom. Štefanovičová nevylučuje, že sa pri výskume môžu nájsť napríklad múry, ktoré spájali vežu s hradom, prípadne mestom. "Nájsť by sa mohla aj nejaká výstavba z obdobia raného stredoveku, keltské osídlenie, mohlo by tam byť dokonca aj slovanské osídlenie," dodala Štefanovičová.
Poznanie a ochrana kultúrnych hodnôt pod terénom predstavuje samostatnú a veľmi dôležitú kategóriu v rámci ochrany pamiatkových hodnôt. Výsledky činnosti na Vydrici budú archeológovia analyzovať a vyhodnocovať z kultúrno-historického a spoločenského hľadiska, aby sa v prípade zaujímavého objavu mohli adekvátnou formou zapracovať do výstupov o histórii Bratislavy a podhradia.