BRATISLAVA 21. júna (SITA) - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) požiada o úver Európsku investičnú banku (EIB), ktorým by chcel pokryť predovšetkým obnovu ciest na území kraja a škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Rozhodli o tom poslanci schválením Stratégie a návrhu využitia financovania projektov formou úveru EIB. Úrad BSK však ešte musí vypracovať podrobné konkrétne projekty, na ktoré bude kraj žiadať od banky financie. V súčasnosti ešte nie je známe, na čo všetko by kraj financie použil, ani to, ako bude prípadný úver splácať.
Podľa vedúcej referátu komunikácie s verejnosťou BSK Miloslavy Podmajerskej by mohla byť primárnou oblasťou investovania regionálna sieť ciest II. a III. triedy. Okrem obnov a modernizácie už existujúcich komunikácií by mohli byť financie použité aj na rozširovanie ciest či výstavbu kruhových objazdov. S rokovaniami a vypracovaním projektového zámeru v súvislosti s obnovou ciest by sa mohlo začať v najbližších mesiacoch, rekonštrukčné práce by sa mohli začať v roku 2008. Kraj pritom predpokladá, že splácať úver by mohol začať približne v januári 2013. BSK však plánuje investovať aj do zlepšenia podmienok výučby na školách a do zakúpenia modernejšieho vybavenia, nevylučuje ani vybavenie škôl solárnymi panelmi, ktoré by pomohli znížiť celkové náklady na energie. Treťou oblasťou, do ktorej by chcel kraj investovať, sú sociálne služby, kde sa uvažuje aj o vybudovaní nových domovov sociálnych služieb alebo o prístavbách už fungujúcich zariadení.
Jeden z návrhov splácania úveru počíta aj s vytvorením veľkého Centra sociálnych služieb mimo Bratislavy, ktorý by umožnil uvoľnenie súčasných objektov sociálnej starostlivosti a možnosť ich predaja. Takéto riešenie však kritizuje platforma SocioFórum. Riaditeľka nadácie Socia Helena Woleková dokonca označuje vytvorenie takého centra za budovanie koncentračných táborov pre chorých a nevládnych. "Súčasným trendom je skôr vytváranie menších denných stacionárov a lokálnych centier, ktoré by poskytovali denné služby či poradenstvo. Bratislavský kraj sa chce vybrať opačným smerom a nahnať starých ľudí do jedného veľkého objektu," povedala pre agentúru SITA Woleková. Problémom je podľa nej skutočnosť, že Európska únia pozabudla dať do zmluvy pre členské štáty, ktoré vstupovali do EÚ spolu so Slovenskom, klauzulu, ktorá hovorí o rušení veľkých centier a o vybudovaní lokálnych či denných stacionárov. "V nových zmluvách to už je. Lenže keďže Slovensko takú nemá, kraju nebráni nič, aby menšie zariadenia rušilo a vytváralo väčšie," dodala Woleková.