Bratislava 21. júna (TASR) - Napriek tomu, že v Moldavskej republike si komunistická strana po voľbách upevnila svoju pozíciu, prezident Ivan Gašparovič si nemyslí, že by to krajine malo brániť pri úspešnom vstupe do európskych štruktúr.
"Pokiaľ ide o to, že komunistická strana je koaličnou a väčšinovou stranou, všetci sa snažia robiť sociálnodemokratickú politiku a aj ich výsledky a idey, ktoré začleňujú do svojich politických programov dokazujú, že s komunizmom to už nemá nič spoločné," uviedol prezident na záver svojej oficiálnej návštevy tejto východoeurópskej republiky. Dodal, že po ukončení ekonomických a sociálnych reforiem Moldavsko rozhodne má miesto v Európskej únii (EÚ).
Počas troch dní sa hlava nášho štátu stretla s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, otvorila slovensko-moldavské ekonomické fórum a na Štátnej moldavskej univerzite si prevzala svoj v poradí už tretí čestný doktorát.
Keďže Moldavsko je krajinou, ktorá sa usiluje o vstup do EÚ a NATO, očakávala od Slovenska najmä podporu a rady v oblasti reforiem. O skúsenosti najmä z privatizácie a zdravotníckej reformy sa prezident podelil s prezidentom Vladimírom Voroninom, predsedom vlády Vasilom Tarlevom aj Predsedom parlamentu Marianom Lupu.
Voronin okrem podpory, ktorej sa mu od Slovenska dostáva, ocenil najmä skutočnosť, že v najbližších dňoch Slovensko prestane vyberať od občanov Moldavska kaucie pri vízach. Obaja prezidenti sa zhodli, že to rozhodne zintenzívni náš vzájomný obchod, ktorého vyše dvojmiliónové saldo je momentálne na strane Moldavska.
Súčasťou slovensko-moldavských rokovaní bolo aj podpísanie dvoch bilaterálnych zmlúv. Dohodu medzi vládou SR a Moldavska o spolupráci v boji proti organizovanej trestnej činnosti podľa policajného pridelenca Veľvyslanectva SR v Bukurešti s akreditáciou aj pre Moldavsko Petra Hájnika Slovensku uľahčí boj najmä s nezákonnou migráciou, so sexuálnym vykorisťovaním a nútenými prácami a boj s ukradnutými vozidlami, vrátane ich odcudzenia lízingovým podvodom.
Program o konkrétnej spolupráci medzi Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií (SARIO) a Moldavskou organizáciou pre podporu investícií a exportu (MIEPO)zatiaľ nešpecifikuje konkrétne aktivity, kontrakty, ani termíny, dokument však konkretizuje oblasti, ktorým by sa malo Slovensko venovať.
Minister obrany SR František Kašický po rokovaniach so svojím moldavským rezortným partnerom zas potvrdil záujem Moldavska o skúsenosti slovenských expertov na odmínovanie, konkrétne o komplex Božena, ktorý je súčasťou našej výzbroje a vojaci ho úspešne využívajú na misiách doma i v zahraničí.
km ak