Silný vietor a búrka, ktorá sa vo štvrtok večer prehnala cez veľkú časť Slovenska, spôsobila škody najmä na strechách budov a vozidlách. Vyžiadala si množstvo ľahších zranení, niekoľko ľudí sa zranilo ťažko. Fotografie z Bratislavy, Starej Turej, Piešťan aj z ďalších miest nájdete tu
Množstvo vyvrátených a polámaných stromov však naďalej komplikuje dopravu na niektorých cestách ako aj železnici, kde majú vlaky na trase Bratislava - Košice výrazné meškanie.
Problémy na železnici sú hlavne v okolí Leopoldova, kde polámané stromy prerušili elektrické vedenie. Vlaky preto môžu podľa informácií Železničnej spoločnosti Slovensko na hlavnom ťahu medzi hlavným mestom a Košicami meškať desiatky minút.
Diaľnica D2, ktorú vo štvrtok večer polícia na úseku medzi hraničným priechodom s Českom a Lozornom uzavrela pre popadané stromy, je od skorých ranných hodín prejazdná. Jeden jazdný pruh medzi Malackami a Lozornom v smere na Bratislavu však ráno stále čistili.
Následky veternej smršte budú v Bratislave odstraňovať aj v sobotu Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová, do terénu nasadili 50 pracovníkov s desiatimi nákladnými autami, ktorí predovšetkým čistia komunikácie a odvážajú odpad zo stromov, či striech. Náklady na odstránenie škôd by mali dosiahnuť približne 320-tisíc korún. Štvrtková búrka sprevádzaná silným vetrom, ktorá sa v podvečerných hodinách prehnala Bratislavou, spôsobila v hlavnom meste viacero problémov najmä v doprave. Na necelú hodinu, od približne 17:00, bola pre spadnuté konáre stromov a porušené trolejové vedenie zastavená doprava na Mudroňovej ulici. Pre výpadok elektriny, popadané stromy, ploty, škridle sa vyskytli v doprave aj menšie lokálne problémy.
Na pracoviskách bratislavskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou ošetrili po štvrtkovej veternej smršti 15 zranených. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa fakultnej nemocnice Rút Geržová, v nemocnici na Kramároch ošetrili osem pacientov, dvaja z nich boli zranení ťažko a museli zostať v nemocnici.
Jedného z nich zasiahol padajúci plech a je stále v ohrození života, druhého poranili padajúce konáre, dnes ho z nemocnice prepustili. V ružinovskej nemocnici ambulantne ošetrili dvoch zranených, na pracovisku fakultnej nemocnice v Starom Meste ošetrili jednu ženu, ktorú počas smršti na priechode pre chodcov zrazilo auto. V petržalskej nemocnici ošetrili šiestich pacientov - s vykĺbeným ramenom, tržnou ranou na hlave, pomliaždeným kolenom, srdcovou slabosťou a ďalšími zraneniami spôsobenými väčšinou padajúcimi konármi. Medzi ošetrenými bola aj žena, ktorá spadla na schodoch a zranila sa, keď chcela rýchlo zavrieť okno.
Na Prístavnom moste v Bratislave sa včera prevrátil kamión, pre ktorý museli odkloniť dopravu smerom na most Apollo. Pred 19. hodinou sa na diaľničnom obchvate vytvárali rozsiahle zápchy, preplnený bol aj most Apollo. Dopravu riadili policajti. Kamión z Prístavného mosta sa vo večerných hodináchpodarilo odstrániť, nehoda si nevyžiadala žiadne zranenia. Na Vajnorskej ulici sa zrútila časť nadstavby na budove.
Na viacerých miestach v hlavnom meste popadali stromy a pretrhlo sa trolejové vedenie. Nefungovala svetelná signalizácia. V pohotovosti boli zložky polície, Hasičského a záchranného zboru, ako aj Dopravný podnik mesta Bratislavy.
Trolejbusy podľa informácií, ktoré poskytol TASR dispečing Dopravného podniku Bratislavy, stáli vyše hodinu na Palisádach, na Mudroňovej, Búdkovej a Hroboňovej ulici. Na Žilinskej ulici spadol na trolejové vedenie kábel, takže trolejbusy tu zhruba 60 minút nepremávali.
V dôsledku silnej víchrice skončilo jedno auto v okolí Námestia hraničiarov v bratislavskej Petržalke v Chorvátskom ramene. Nehoda sa zaobišla bez zranení, škoda sa odhaduje na 300-tisíc korún.
Bratislavskí hasiči mali počas noci vyše 70 výjazdov k vyvaleným plotom, odtrhnutým strechám a vyvráteným stromom, ktoré popadali na komunikácie. Napriek mimoriadnemu úsiliu ani ráno ešte neboli so všetkými odpratávacími prácami hotoví. Našťastie sa všetky mimoriadne udalosti zaobišli bez zranení ľudí.
Víchrica spôsobila masívne výpadky elektriny Najviac postihnutými oblasťami bola Bratislava, Trnava, Trenčín, Nitra, Dunajská Streda a ich prímestské časti. Víchor sa takmer vyhol okresom Komárno a Nové Zámky.
Na 110-kilovoltových vedeniach zaznamenali šesť krátkodobých výpadkov, kým 22-kilovoltové vedenia vysokého napätia mali v zásobovacom území Západoslovenskej energetiky, a.s. (ZSE) až 102 porúch. Počet lokálnych výpadkov na vzdušných vedeniach nízkeho napätia dosiahol niekoľko stoviek. Bez dodávky elektriny tak zostali ešte aj dnes ráno niektoré mestské a prímestské časti v spomínaných okresoch.
Zákaznícka linka zaznamenala vo štvrtok večer viac ako 1 900 telefonických informácií o poruchách, počet volajúcich zákazníkov prevýšil kapacitné možnosti linky. Predpokladá sa, že dodávka elektrickej energie má byť obnovená dnes s tým, že následky sa budú odstraňovať až do budúceho týždňa, informoval hovorca spoločnosti ZSE, a.s. Ján Orlovský.
Na strednom Slovensku v regióne, ktorý zásobuje Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE), vypadla v dôsledku víchrice a silného dažďa dodávka elektriny v 1 140 transformačných staniciach vo všetkých spádových regiónoch SSE, teda v Žiline, Banskej Bystrici, Žiari nad Hronom, Liptovskom Mikuláši a Rimavskej Sobote. Dnes o 10:00 bolo bez prúdu 244 trafostaníc, čo znamená, že bez energie bolo okolo 25 000 odberných miest. Na obnovení dodávky elektrickej energie sa stále pracuje. Správu o situácii s dodávkou elektrického prúdu bude SSE aktualizovať o 13:00. Informovala Jana Bolibruchová z tlačového odboru SSE, a.s.
O nič lepšie na tom nie sú ani hasiči v okresoch Malacky, Pezinok a Senec. V oblasti Malaciek malo 20 príslušníkov HaZZ 13 výjazdov prevažne k vyvráteným stromom. No riešili aj odtrhnuté strechy na bytovke v Malackách, či na dome v Studienke. V Pezinku zasahovali hasiči pri vyvalených stromoch na vozovkách až v 20 obciach. V okrese Senec spôsobila víchrica dokonca aj požiare. Búrka spôsobila elektrický skrat v sklade krmovín v Hamuliakove a horelo aj v Alžbetinom dvore. V Rovinke odtrhlo strechu na Výskumnom ústave pôdohospodárskom, v Bernolákove na budove autovrakoviska. Odtrhnutá strecha na rodinnom dome v Čiernej vode skončila až na balkóne na treťom poschodí vedľajšej bytovky. V Kráľovej pri Senci dopadol vyvrátený strom na elektrické vedenie vysokého napätia. Následky ešte stále odstraňujú.
Video z Piešťan: Jozef Drahovský
450 m3 vyvrátených stromov v TANAPe Nočná búrka so silným vetrom zanechala po sebe asi 450 m3 vyvrátených stromov na území Tatranského národného parku (TANAP). Najviac, približne 300 m3 drevnej hmoty padlo v oblasti Podbanského, ďalšie škody vznikli v okolí Štrbského Plesa, Zverovky a Habovky.
Podľa informácií pracovníkov Štátnych lesov TANAPu ide o roztrúsené vývraty v lesných porastoch. Na Orave v oblasti Habovky voda poškodila aj lesné cesty. Škody vo vyšších polohách v súčasnosti zisťujú.
V Žilinskom kraji 53 výjazdov hasičov Veterná smršť, ktorá vo štvrtok po 19. hodine zasiahla celé územia Žilinského kraja, spôsobila najväčšie škody v okresoch Bytča, Žilina a Martin. Následky veternej smršte a intenzívneho dažďa odstraňovali hasiči počas 53 výjazdov.
Veterná smršť, ktorá zasiahla Žilinský kraj vo štvrtok večer, spôsobila v meste Bytča škody za niekoľko desiatok miliónov korún. Silný vietor strhol strechy na siedmich rodinných domoch i na budove pri futbalovom štadióne.
Primátor Bytče Peter Korec pre TASR uviedol, že počas veternej smršte sa v meste nikto nezranil. "Popadané stromy spôsobili výpadok elektrickej energie a mali sme problémy s vodou, lebo vypadli čerpadlá. Sme poistení, takže škody budú nižšie. Ale to, čo nám nikto nenahradí, je príroda, pretože na niektorých uliciach sú stromy úplne zničené," skonštatoval Korec.
Cesty v Bytči sprejazdnili podľa primátora už v noci, aby sa ľudia ráno dostali do práce. Likvidačné práce chce mesto doriešiť počas dnešného a zajtrajšieho dňa. "Predbežný odhad škôd len na objekte pri futbalovom štadióne je okolo troch miliónov korún. Škody spôsobené veternou smršťou v Bytči za 15 minút idú do desiatok miliónov korún, povedal bytčiansky primátor.
Veľakrát sa zasahovalo aj v Žiline, hlavne na sídliskách Solinky a Vlčince, kde stromy zasiahli aj osobné autá, spresnil Marton. Dodal, že po veternej smršti zasahoval aj závodný hasičský útvar Železníc SR v Žiline, ktorého príslušníci odstraňovali najmä v Bytči a v Strečne stromy, popadané na koľajnice.
Polícia podľa zástupkyne hovorcu Krajského riaditeľstva (KR) PZ v Žiline Jany Balogovej nezaznamenala žiadne obete na ľudských životoch. Popadané stromy však na určitý čas znemožnili prejazd najmä na cestných ťahoch I/18 pod Strečnom (úsek Žilina Martin), I/64 smerom na horský prechod Kľak (obec Čičmany), na ceste II. triedy Žilina Terchová (obec Stráža Belá).
V Bytči búrka podľa Balogovej poškodila aj budovu policajného oddelenia, keď silný vietor vyrazil sklenenú výplň na viacerých oknách a poškodil strechu. V Hrabovom pri Bytči silný vietor strhol strechu z rodinného domu a na ceste pred obcou Predmier v bytčianskom okrese vietor strhol stĺp vysokého napätia, dodala Balogová.
Vietor váľal stromy aj v Prešovskom kraji Silný vietor a búrky dorazili do Prešovského kraja okolo polnoci, no nemali už takú intenzitu ako na západnom Slovensku.
Podľa zástupcu krajských hasičov v Prešove Viliama Popadiča museli odstraňovať spadnuté stromy v Poprade, neďaleko Medzilaboriec, Sabinova a Prešova. Vietor poškodil aj drevenú terasu v Medzilaborciach. Vo Vranove nad Topľou a neďalekých Jasenovciach naďalej platí tretí stupeň povodňovej aktivity. Košický kraj zasiahla víchrica iba okrajovo. Podľa operačného dôstojníka krajských hasičov v Košiciach Miloša Kováča zaznamenali hasiči v priebehu dnešnej noci tri výjazdy k spadnutým stromom.
Vo Vysokých Tatrách v lokalite Podbanské odstraňovali tri stromy. Strom bol prekážkou aj v obci Krásny Brod pri Medzilaborciach. Vietor zvalil po jednom strome na komunikáciu aj pri Ľubovci v okrese Prešov a v Sabinove v mestskej časti Orkucany. Hasiči uvoľnili cesty a situácia sa do rána upokojila.
Ohlásená víchrica sa vyhla zemplínskej oblasti Avizovaná silná búrka obišla oblasť Zemplína. Silnejší vietor sprevádzaný dažďom odniesol v noci nadnes so sebou iba jednu drevenú terasu v Medzilaborciach a v obci Krásny Brod vyvrátil jeden strom.
V dôsledku podmočenej pôdy došlo tiež k vyvráteniu jedného stromu v obci Podhoroď v Sobraneckom okrese.
TASR o tom dnes informovali zdroje z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove a Košiciach.
Silný vietor väčšie škody v Banskobystrickom kraji nespôsobil "Počas noci a ráno sme odstránili 87 stromov, ktoré padli na cesty. Najviac - 58 ich padlo v okrese Detva a 16 vo Zvolenskom okrese. Najhoršia situácia bola na ceste medzi Hriňovou a Breznom, kde v dôsledku viacerých spadnutých stromov bola cesta od polnoci na približne štyri hodiny neprejazdná," informoval TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Ladislav Sikula.
Poškodenie objektov ani áut v dôsledku vetra hasičom nikto nenahlásil.
Cesta na hraničný prechod bola uzavretá Pre popadané stromy po veternej smršti bola od 19.45 h uzatvorená a neprejazdná diaľnica D2 v úseku od diaľničného hraničného priechodu s Českou republikou v Kútoch až po odbočku na Lozorno. Uvedený úsek budú postupne čistiť a odstraňovať z neho zvyšky popadaných stromov.
Popadané stromy na ceste sú aj na horskom priechode Pezinská Baba, cesta je však prejazdná. Víchrica narobila škody na viacerých miestach v kraji - poškodila strechy i vozidlá.
Trenčiansky kraj - neprejazdné cesty V Trenčianskom kraji boli od 18:55 neprejazdné viaceré cesty. Išlo o cestu I/50 v Mníchovej Lehote v okrese Trenčín, kde bol spadnutý strom cez cestu. Dopravná nehoda v obci Hradište, okr. Partizánske, kde bol spadnutý strom. Na vrchu Machnáč v katastri obce Trenčianske Teplice, okr. Trenčín, bol tiež spadnutý strom cez cestu, rovnako to bolo aj na ceste I/61 v obci Bierovce, okr. Trenčín.
Padajúce stromy zranili v Trnavskom kraji dvoch ľudí v idúcich autách Až 189 spadnutých stromov nahlásili včera obyvatelia hasičom po veternej smršti, ktorá sa prehnala Trnavským krajom. Pri pádoch celých alebo častí stromov sa zranili dvaja ľudia, obaja počas jazdy vo svojich osobných autách. Jeden strom padol na vozidlo v obci Ružindol pri Trnave, kde majiteľ vyviazol s ľahším zranením. Druhého poškodeného odviezli z obce Krakovany pri Piešťanoch rovno na ošetrenie do nemocnice, nie je v ohrození života.
Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) eviduje 25 výjazdov posádok, avšak zásahov bolo niekoľkonásobne viac. "Naši ľudia sa nevracali na stanice, ale kontinuálne pokračovali v trase podľa jednotlivých hlásení," povedal dnes pre TASR službukonajúci dispečer KR. V senickej firme Delphi museli odčerpať vodu, ktorá zaliala nákladnú rampu. Posledná posádka sa vrátila na stanicu po pol druhej nadránom. Následky búrky však odstraňujú aj dnes. Ide o prípady, ktoré priamo neohrozujú životy či majetky ľudí alebo nie sú prekážkou v doprave. Jedným z nich je odviaty pútač supermarketu v Galante, ku ktorému sa bude musieť použiť žeriav.
Polícia v Trnavskom kraji podľa hovorkyne Martiny Kredatusovej nezaznamenala v súvislosti so smršťou zvýšenie počtu dopravných nehôd, ani žiadnu závažnú nehodu. Hlavné cestné ťahy na území kraja sú prejazdné.
Podľa hovorcu trnavskej radnice Pavla Tomašoviča budú dnes a cez víkend likvidovať v Trnave 40 vyvalených stromov, okrem toho mesto bude musieť inštalovať dve nové autobusové zastávky, ktoré búrku "neprežili".
Nitriansky kraj - silný vietor vyvrátil niekoľko mohutných stromov Výdatný dážď s poryvmi vetra s rýchlosťou 18 metrov za sekundu, čo je asi 60 km/h, zasiahol Nitru, Šaľu, Vráble a obce v okolí týchto miest krátko pred devätnástou hodinou. Búrka trvala necelých pätnásť minút, no za sebou zanechala niekoľko polámaných a vyvrátených stromov, polámané konáre a mnohé cesty zaliali prívaly vody.
"Na komunikácie v Nitre, Šali a vo Vrábľoch strhol silný vietor niekoľko starých mohutných stromov. Na ohrozených miestach pracuje pätnásť hasičov, ktorí pomocou ťažkej techniky polámané stromy odťahujú a na mieste pília na menšie kusy," informoval TASR Dezider Erdélyi z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre.
Stromy spadli v Nitre na Napervillskú a Novozámockú ulicu, na komunikácie v obciach Žitavce a Dyčka, v Šali, Dlhej nad Váhom i na iných miestach.
Do odpratávania spadnutých stromov a polámaných konárov sa pustili aj mnohí obyvatelia obcí. Pri obci Žirany na známej rýchlostnej ceste 65/1 spájajúcej Nitru so Zlatými Moravcami obmedzil spadnutý strom čiastočne premávku. Hasiči prekážku v krátkom čase odstránili. Záchranári ani polícia v čase niekoľkominútovej víchrice nezaznamenali vážnu dopravnú nehodu ani zranenia osôb.
Vo Viedni zomreli dvaja ľudia Dvaja ľudia dnes zahynuli vo Viedni, ktorú postihla náhla búrka sprevádzaná silným vetrom a prívalovým dažďom. Vietor v rakúskej metropole prevrhol stavebný žeriav a vyvrátil viacero stromov.
Dopravu na viedenskom letisku Schwechat museli kvôli silnému vetru a bleskom zastaviť na 35 minút, čím vznikli viac ako hodinové meškania.
Pre následky búrky zrušili na večer plánovaný koncert americkej speváčky Barbry Streisandovej na zámku Schönbrunn. O prípadnom presunutí vystúpenia na piatok majú rozhodnúť v najbližších hodinách.
Živel poškodil aj javiská a iné zariadenia kultúrneho festivalu Donauinsel Fest. Akcia sa začína v piatok a do nedele má vystúpiť viac ako 2000 umelcov.
Jednou z obetí búrky je operátor žeriavu, ktorý sa pod náporom vetra zrútil na strechu hlavného sídla viedenského požiarneho zboru. Nik v budove zranenia neutrpel. Vyvrátený strom zabil 60-ročnú ženu a vážne zranil muža v zariadení veslárskeho klubu na Dunaji. Z Dolného Rakúska hlásia vyvrátené stromy, poškodené strechy a zaplavené domy. Búrke predchádzala vlna horúčav, ktoré dosahovali úroveň 35 stupňov Celzia.
Problémy aj v Česku
Prudké búrky postihli v stredu večer a dnes ráno najmä Švajčiarsko a Nemecko. Desiatky stromov a zatopené pivnice ostali po lejaku a víchrici aj v susednom Česku.
Stovky stromov dnes v Česku nevydržali silný vietor a následné búrky, ktoré sa prihnali od západu. Iba v Stredočeskom kraji a v Kraji Vysočina hasiči podvečer absolvovali desiatky výjazdov k vyvráteným stromom a konárom na vozovkách a chodníkoch.
Silné zrážky spôsobili lokálne problémy, pretože kanalizačná sieť nestíhala vodu absorbovať. Voda zaplavila pivnice niektorých domov, napríklad v Kladne a v okrese Praha-východ.
Meteorológovia v Česku už niekoľko dní avizujú prudké zhoršenie počasia ochladenie o 10 stupňov Celzia a silné búrky. Lokálne môže napršať miestami od 50 do 80 milimetrov zrážok.
Predpoveď pre Slovensko Včerajšie búrky predpovedali meteorológovia v súvislosti s očakávaným studeným frontom. Cez víkend a na budúci týždeň by sa podľa nich malo ochladiť. Teploty v uplynulých dňoch sa na juhozápade Slovenska pohybovali nad 30 stupňov Celzia, v Bratislave a Hurbanove padli sedemročné teplotné rekordy platné pre dnešok.
Podľa službukonajúceho meteorológa Slovenského hydrometeorologického ústavu prechádza Slovenskom studený front, sprevádzaný búrkami a nárazovým vetrom. V Bratislave dosiahol vietor v nárazoch maximálnu rýchlosť 34 metrov za sekundu, teda približne 122 kilometrov za hodinu.