Bratislava/Košice 22. júna (TASR) - Zvýšenie terapeutického účinku liečiva jeho koncentrovaním v požadovanom mieste, zníženie toxicity liečiva, predĺženie jeho terapeutického účinku a tým zefektívnenie liečby umožní využitie cieleného transportu liečiv pomocou magnetických nanočastíc v klinickej praxi. Štúdiom týchto otázok sa už viac ako desať rokov zaoberá a významné výsledky v tejto oblasti dosiahol kolektív pracovníkov Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach.
Desaťčlenný riešiteľský kolektív z tohto ústavu na čele s doc. RNDr. Petrom Kopčanským prevzal v týchto dňoch Cenu SAV 2007 za výsledky medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce, konkrétne za súbor prác z oblasti štúdia cieleného transportu liečiv pomocou magnetických nanočastíc. Tieto práce vznikli v spolupráci s vedeckými inštitúciami v siedmich krajinách, najmä v Indii a Veľkej Británii.
Cielený transport liečiv priamo na miesto postihnutia je životne dôležitý v procese liečby najmä kardiovaskulárnych ochorení, napríklad trombóz, ako aj onkologických ochorení, pretože umožňuje znížiť koncentráciu dávok cytostatík, ktoré majú nežiaduce vedľajšie účinky na zdravé bunky, uviedol Kopčanský na stretnutí s novinármi v Bratislave. Bude sa aplikovať napríklad pri liečbe rakoviny hrubého čreva či prostaty, v súčasnosti sa robia klinické skúšky. Cielený transport by odborníci chceli aplikovať aj pri podávaní protizápalových liekov.
Dosiahnuté výsledky sa odzrkadľujú aj na medzinárodnej spolupráci. Oslovili nás a zúčastňujeme sa na príprave troch projektov 7. Rámcového programu Európskej únie. Týkajú sa zlepšenia cieleného transportu liečiv na nádorové bunky a budeme spolupracovať s inštitúciami v Grécku, Poľsku a Taliansku, informoval Kopčanský.