Návrh, ktorý predložili Marian Záhumenský, Magda Košútová (obaja Smer-SD), Ján Slabý (SNS) a Zdenka Kramplová (ĽS-HZDS), ostro kritizovali opoziční poslanci. Novela zmierňuje podmienky chovu, nakladania a obchodovania s určitými druhmi chránených živočíchov. „Predkladaný návrh vytvára rovnaké podmienky pre občanov SR s občanmi iných krajín Európskej únie,“ uviedol Záhumenský. „Prečo slovenskí občania majú prísnejšie pravidlá ako ostatní občania z iných krajín EÚ,“ opýtal.
Poslanec za SMK László Miklós sa pristavil pri sankciách. „Kým doteraz bola sankcia za to, že sa načierno obchoduje, teraz bude sankcia len vtedy, ak načierno dovážaný exemplár sa poškodí,“ dodal s tým, že to je tak ako by sme čierneho obchodníka so zbraňami pokutovali len vtedy, keď poškodí pušku, ktorú doviezol k nám. „Keď ju dovezie v poriadku, tak nie,“ dodal. Poslankyňa Jarmila Tkáčová (SDKÚ-DS) zdôraznila, že po prípadnom schválení novely sa zo Slovenska stane raj pašerákov.
Opozícia ďalej upozornila, že návrh predložili poslanci a nie rezort životného prostredia, ktorý to mal v legislatívnom pláne. Obišlo sa tak pripomienkové konanie, počas ktorého sa k nemu mohla vyjadriť okrem iného aj odborná verejnosť. „Vzbudzuje to podozrenie, že je za tým niekoho záujem,“ dodal. Poznamenal, že je ešte čas, aby poslanci svoj návrh stiahli. Poslanec za KDH Daniel Lipšic povedal, že touto novelou Smer opäť odkrýva svoje lobistické pozadie „Nie ste stranou ľudí, ale stranou lobistických skupín,“ zdôraznil s tým, že jedným z najznámejších chovateľov je štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Dušan Muňko. Poslanec Pavol Frešo navrhol nepokračovať v rokovaní o tomto bode.
Podobný priebeh mala aj diskusia o návrhu novely zákona o ochrane prírody, ktorá okrem iného rieši zonáciu Vysokých Tatier. Predseda parlamentu na základe dohody s poslaneckými klubmi prerušil krátko po 13:00 rozpravu a následne aj schôdzu. Pokračovať bude v utorok od 9:00.
pr;jr;bl