BRUSEL 22. júna (SITA) - Slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi sa zdá, akoby niektoré veľké európske krajiny chceli počas summitu Európskej rady ukázať, že sú silnejšie ako tie menšie, čo je podľa neho škoda, pretože táto diskusia sa mala už dávno uzavrieť. Slovenský premiér to v piatok uviedol na margo komplikovaných rokovaní o inštitucionálnej reforme Európskej únie. Podľa Fica by sa mala skončiť diskusia o už raz dohodnutých vnútorných otázkach fungovania únie a účastníci by sa mali venovať dôležitejším problémom, ktoré sa týkajú občanov.
„Z praktického hľadiska ide o percentuálne posuny, ktorými sa otvárajú diskusie ohľadom hlasovania,“ uviedol Fico. „Musíme o tomto už prestať diskutovať, veď je to úplne frustrujúce, keby ste tam (v pléne ER) sedeli,“ dodal premiér, pričom vyjadril presvedčenie, že EÚ by sa mala venovať témam, ktoré sú „podstatne bližšie ľuďom ako vnútorné pravidlá správania sa jednotlivých orgánov únie“. Bežného európskeho občana alebo „Slováka na ulici nezaujíma, či... bude pomer hlasovania 65 ku 55... jeho zaujíma, pokiaľ ide o EÚ, či bude môcť cestovať bez pasu, či si bude môcť nájsť prácu v rámci celej únie bez obmedzenia, aká bude jeho bezpečnosť, jeho perspektíva“, myslí si Fico. „Toto sú témy, do ktorých treba tlačiť EÚ“, uviedol premiér. Podľa Fica je to obsahom politiky, ktorá má zmysel, a ktorou sa má zaoberať i ER.
Európska únie je podľa Fica do určitej miery ako politická strana – ak sa venuje sama sebe a nevenuje sa podstatným témam, upadne do krízy. „Považujem za nešťastné, že na pôde EÚ tak dlho diskutujeme o inštitucionálnych otázkach, pretože sa začínajú objavovať otázky o dôveryhodnosti tejto inštitúcie. Ak teda nie sme schopní vyriešiť si vnútorné pravidlá hry, ako chceme reagovať na výzvy ako nezamestnanosť, terorizmus alebo zmena klímy?“